Test stacji pary Braun CareStyle Compact – moje opinie

utworzone przez | 9 października 2018 | 6 Komentarze

#płatna współpraca #Braun

Różne są sposoby prasowania koszul. Ja swój zamierzam opatentować. Nazwałam go roboczo: „Mój mąż nie jest premierem”. To hasło przyświeca mi, gdy prasuję mężowskie koszule. Powiedzcie sami: czy perfekcyjnie gładki materiał uratuje prezentację przed burcząco-marudnym klientem? A może naprawi zamulający laptop? Zmniejszy korki po drodze? Wygląda na to, że mój mąż ma jednak wysokie aspiracje (ale żeby aż tak wysokie?) i zdecydowanie woli prasować sam 😉 .

Efekty mojego prasowania zawsze były niedoskonałe. Zastanawiałam się, czy generator pary coś na to pomoże. Jednocześnie odstraszały mnie te ogromne stacje pary, które nie wiadomo, gdzie postawić. Zresztą ja od lat używam żelazek bezprzewodowych. Dla mnie wygoda była zawsze kluczowa, nawet za cenę efektów. Muszę przyznać, że decydując się na test stacji pary Braun CareStyle Compact, miałam bardzo duże oczekiwania. Założyłam, że mój mąż zostanie premierem.

Opis stacji parowej Braun IS2043BL obiecywał, że jest to model kompaktowy. I faktycznie, moje obawy co do rozmiarów w przypadku tego urządzenia zostały szybko rozwiane. Testowany przeze mnie generator pary Braun zajmuje nie więcej miejsca niż moje dotychczasowe żelazko ze stacją bazową. Właściwie to zajmuje nawet mniejszą powierzchnię, ale jest wyższy. Na co dzień korzystam z niedużej deski do prasowania wysuwanej z szafy, a żelazko stoi na półce obok (o wymiarach 30 cm x 40 cm). Stacja CareStyle Compact zmieścila się bez problemu, pozostawiając na półce jeszcze sporo miejsca. Miałam obawy, że prasując, pociągnę przewód pary i przewrócę stację. Na szczęście jest na tyle stabilna (szczególnie po obciążeniu wodą), że nie ma takiego ryzyka. Testowałam użytkowanie stacji także na typowej rozkładanej desce z dodatkową półką na żelazko. Nie jest to deska dedykowana do stacji parowych, ale CareStyle Compact zmieściła się na niej i stała całkiem bezpiecznie. Muszę przyznać, że wymiary tej stacji parowej to jedna z jej kluczowych zalet. Podejrzewam, że nie ja jedna wystraszyłam się wielkością typowych generatorów pary. Ten model Braun to taki kompromis między zwykłym żelazkiem a dużą stacją. Jeśli, podobnie jak wcześniej ja, macie wątpliwości dotyczące generatorów pary, zajrzyjcie do artykułu przygotowanego przez markę Braun: Żelazko z generatorem pary – jak to działa?

Zobaczcie, jakie parametry ma stacja pary Braun IS2043BL.

  • wytwarzanie pary: 110 g/min
  • dodatkowe uderzenie pary: 300 g/min
  • ciśnienie: 5 barów
  • moc: 2200 W
  • pojemność zbiornika na wodę: 1,3l,
  • technologia 3D FreeGlide – zaokrąglony, wygięty u dołu kształt stopy,
  • możliwość prasowania parą w pionie,
  • 3 tryby pracy:
    • tryb Eco – ustawia optymalną temperaturę dla delikatnych tkanin,
    • tryb iCare – automatycznie nastawia bezpieczną temperaturę dla wszystkich tkanin,
    • tryb turbo – do trudniejszych tkanin,
  • rodzaj stopy: eloxalowa,
  • blokada kapania,
  • automatyczne wyłączenie żelazka,
  • system antywapienny: wymienny filtr,
  • wymiary: 21 cm szerokości, 23,5 cm długości, 24,5 cm wysokości,
  • waga: około 2,4 kg (bez wody).

A jak w praktyce wygląda prasowanie z użyciem Braun CareStyle Compact?

Żeby to sprawdzić, wyprasowałam kilkadziesiąt koszul (w trybie iCare), kilka sweterków (w trybie Eco) i jeansów (w trybie turbo). Pierwsze uruchomienie stacji jest banalnie proste, trzeba jedynie pamiętać o wstępnym namoczeniu filtra przeciw kamieniowi. W zbiorniku mieści się 1,3 l wody. Zauważyłam, że to mniej niż w pełnowymiarowych stacjach, więc chciałam sprawdzić, na jak długo taka ilość wystarczy. Okazało się, że pozwoliła mi na wyprasowanie 12 koszul (zajęło mi to 1h 20 min). I powiem szczerze, że nigdy w życiu nie wyprasowałam na raz takiej ilości prania! Zresztą przy okazji testów wykopałam z dna szafy koszule, które od lat nie widziały światła dziennego 😉 . Wracając do zbiornika, naprawdę nie widzę potrzeby, aby był bardziej pojemny, przynajmniej na potrzeby domowe.

Myślałam, że przewodowe prasowanie pierwszy raz po tylu latach będzie dla mnie uciążliwe. Na szczęście przewód wcale nie był problemem. Podczas prasowania zwiększał nieco odczuwalną wagę samego żelazka, ale wciąż wydaje się ono lekkie. Do tego stopa żelazka jest na tyle mała, że łatwo dopasowuje się nawet do ubrań w małych rozmiarach. Specjalny kształt pozwala na prasowanie do tyłu, również w przypadku guzików.

Skuteczność pary w kompaktowym rozmiarze?

No ale co z tą skutecznością? Kompaktowa stacja pary Braun generuje w minutę trochę mniej pary niż stacje pełnowymiarowe. W porównaniu do mojego żelazka jednak to aż 3 razy więcej (110 g/min VS 35 g/min). Czy jest zatem 3 razy bardziej skuteczna? Na pewno nie. Powiedziałabym, że efektywność prasowania jest trochę lepsza, ale jednocześnie łatwiej uzyskać zadowalający efekt. Prasowanie jest mniej męczące i trochę szybsze. Nieco rozczarowało mnie, że nie poradziła sobie w 100% z najbardziej opornymi zagnieceniami – przede wszystkim z tymi, które sama zrobiłam podczas prasowania 😉 . W tym przypadku nawet tryb turbo bywał niewystarczający.

Prasowanie w pionie

Kiedy już uporałam się z typowym prasowaniem, przypomniałam sobie o możliwości prasowania w pionie. Wyobrażam sobie, że jest idealna do garniturów. U nas jak na złość wszystkie były idealnie gładkie :/ . Spróbowałam zatem tej opcji z jeszcze jedną koszulą znalezioną w czeluściach szafy. Oczywiście przy tak poważnych zagnieceniach para nie mogła sobie całkowicie poradzić, ale efekt i tak był widoczny. Do odświeżenia po krótkim noszeniu na pewno by się sprawdziła. Stacja jest na tyle niewielka i lekka, że przeniosłam ją pod okno w sypialni i przetestowałam także na wyraźnie pomiętej u dołu firanie. Efekt zaskakująco dobry.

Zalety generatora pary Braun IS2043BL:

  • trochę bardziej skuteczny niż tradycyjne żelazko parowe przy mniejszym wysiłku włożonym w prasowanie,
  • wygoda użytkowania: lekka i nieduża stopa, gładkość przesuwania po materiale, możliwość postawienia na desce w pionie i poziomie,
  • wystarczająco długi przewód parowy,
  • przycisk pary na żelazku jest bardzo czuły, więc jego naciskanie nie wymaga siły, jest naturalne,
  • możemy prasować (odświeżać) w pionie,
  • zgrabny, nieduży, łatwo go przechowywać,
  • łatwy w przenoszeniu: ze zbiornikiem pełnym wody waży zaledwie 3,7 kg, do tego możemy zablokować żelazko w bazie, aby z niej nie spadło,
  • zupełnie wystarczająca pojemność zbiornika na wodę,
  • system odkamieniania (wymienny filtr),
  • dość szybko się nagrzewa (2 minuty),
  • ma 3 tryby pracy, ale nie musimy się już przejmować ustawieniem temperatury,
  • stopa jest pokryta powłoką eloksalową, bardzo śliską, odporną na zadrapania i, co szczególnie ważne w przypadku stacji pary, na korozję,
  • subtelny wygląd.

Wady generatora pary Braun IS2043BL:

  • miałam trudności w rozprasowaniu najtrudniejszych zagnieceń,
  • filtr wymaga wymiany, co oznacza dodatkowe koszty eksploatacyjne,
  • w trybie turbo zdarzały się okazjonalnie drobne kropelki wody na materiale – oczywiście szybko wyparowywały, więc mi nie przeszkadzały.

Podsumowanie – czy warto kupić stację pary Braun CareStyle Compact?

Chociaż po wielu wyprasowanych koszulach nie widzę powalającej różnicy w efektach prasowania w stosunku do dotychczasowego bezprzewodowego żelazka, to w tej chwili zdecydowałabym się na kompaktową stację pary Braun. Z pełną świadomością rezygnując z braku kabla. Biorąc pod uwagę cenę i parametry, to idealna opcja dla tych, którzy nie potrafią wybrać pomiędzy tradycyjnym żelazkiem a pełnowymiarową stacją pary. Zewnętrzny zbiornik wody, stale wytwarzana para, a jednocześnie kompaktowe wymiary i wygoda użytkowania przekonały mnie do tego rozwiązania. Co ważniejsze, przekonały też mojego męża. Czy zatem zostanie premierem? Obawiam się, że nie. Ale na stanowisko burmistrza czy chociaż radnego mógłby kandydować 😉 . Jak go znam, program w głowie ma gotowy 😉 . Nie wiecie, czy są jeszcze szanse pojawić się na listach?


Stację pary Braun CareStyle Compact oceniam na 4,5 gwiazdki 

Cena stacji pary Braun CareStyle Compact: ok 650 zł (sprawdź aktualną cenę).

Wpis powstał w ramach płatnej współpracy z marką Braun

Dziękuję, że wpadłeś. Podobało Ci się?

Mam nadzieję, że mój artykuł okazał się przydatny i pomogłam Ci w dokonaniu jak najlepszego wyboru sprzętu AGD. Jeśli tak, będzie mi miło, gdy postawisz mi wirtualną kawę na stronie buycoffee.to/dociekliwa 🙂 Uwielbiam kawę, co pewnie wiesz z moich artykułów o ekspresach 😉
Z góry dziękuję!
Ola

Postaw mi kawę na buycoffee.to

6 komentarzy

  1. Dominika

    Czy może Pani powiedzieć jaka jest długość przewodu od żelazka do stacji?

    Odpowiedz
  2. Lexi150

    A ja mam pytanie o wyrzut pary. Zakupiłam tą stacje wczoraj i oczywiście wypróbowałam. Ale mam pewne wątpliwości czy działa poprawnie. Nie znalazlam na to odpowiedzi w instrukcji. Czy prasując bez wciskania przycisku także uwalnia sie para czy dopiero po użyciu przycisku? Moje stare żelazko mialo funkcje stałego wyrzutu i po prostu para leciala caly czas. A tutaj uwalnia sie dooiero po użyciu przycisku. Tak ma być? Nie wiem czy jasno sie wyraziłam 😂

    Odpowiedz
    • Dociekliwa

      Tak, trzeba mieć przycisk cały czas wciśnięty.

      Odpowiedz
  3. Izabella

    Czy po przyciśnięciu reset lampka nad tym przyciskiem powinna się zapalić?zakupiłam w dniu 31 10 2020 r to żelazko i w moim się nie świeci,pozostałe lampki zapalają się

    Odpowiedz
  4. Rosol

    Nie polecam produktów marki Braun.
    Dlaczego?
    Z powodu braku gwarancji, a raczej niechęci producenta do naprawy.

    Moja stacja parowa po roku użytkowania zaczęła wypuszczać spodem parę.
    Tam jest zawór spustowy/bezpieczeństwa.
    W instrukcji jest napisane, że należy natychmiast oddać produkt do serwisu.
    Co zrobiłem ze stosownym opisem.
    Serwis mi odesłał stację, bo wg. nich, stacja działa poprawnie.
    Zacząłem używać stacji/prasować i nagrałem film, jak stacja wypuszcza pod spodem parę.
    Wreszcie serwis zajął się na poważnie naprawą – tak myślałem.
    Dostałem odmowę naprawy, bo stacja jest zakamieniona z mojej winy???
    Reklamacja nic nie dała, została odrzucona właśnie z tego samego powodu.
    A jaki ja mam wpływ na wodę w kranie?
    Żaden.
    Zresztą, nawet jakbym używał wody destylowanej, to też by pewnie odrzucili reklamację.
    Z tego powodu nie polecam kupna czegokolwiek od tej firmy, bo gwarancja u nich nie działa.

    Dodam jeszcze, że użytkowałem stacje parowe różnych producentów i w ramach gwarancji naprawiali te urządzenia bez gadania o jakości wody.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj o mnie…