Ile kosztuje kawa? Czyli o tym, czy warto kupić ekspres do kawy

utworzone przez | 3 listopada 2016 | 9 Komentarze

Nie potrafię się powstrzymać przed przeliczeniem nawet najbardziej bezcennej przyjemności, jaką jest dla mnie kawa 🙂 . Dlatego zanim przejdę do istotnych cech różnych maszyn do parzenia kawy, zaczynam od sprawdzenia, jaki ekspres do domowego użytku najbardziej opłaca się kupić.

Pierwsze pytanie powinno brzmieć, czy w ogóle ekspres jest nam potrzebny. Trudno mi odpowiedzieć. Dla mnie kawa rozpuszczalna to nie kawa, a kawa zalewana nie przejdzie mi przez gardło, więc poza ekspresem pozostają mi co najwyżej kawiarki. Korzystałam kilkukrotnie i niestety czas przygotowania kawy i każdorazowe czyszczenie mnie zniechęcają. Zatem nie mam wyjścia i muszę korzystać z ekspresów 🙂 .

Postanowiłam porównać pod kątem kosztów 4 różne typy ekspresów do kawy:

ekspres ciśnieniowy automatyczny ekspres ciśnieniowy kolbowy (ręczny) ekspres na kapsułki ekspres przelewowy

W porównaniu założyłam, że kupujemy tańsze modele sprzętów z danej kategorii. Przedziały cenowe są bardzo szerokie, ale jeśli w ogóle rozważamy opcję kapsułkową i przelewową, to raczej nie porównamy ich z maszynami za 5 tys. złotych.

Poza tym założyłam cenę kawy ziarnistej i mielonej na poziomie 60 zł za kilogram. To oznacza, że nie wybieramy kawy najtańszej, ale też nie są to marki luksusowe. W takiej cenie możemy kupić popularną wersję kawy Lavazza. W przypadku kapsułek przyjęłam cenę 1,20 zł za sztukę – to raczej niższa cena za ten produkt.

Przejdźmy jeszcze do eksploatacji.
Założyłam, że co 4 miesiące (czyli niezbyt często 😉 ) odkamieniamy każdy z ekspresów przy użyciu środków za około 4 zł za 1 proces. W przypadku ekspresów automatycznych dodałam także tabletki do czyszczenia również za kwotę około 4 zł. Papierowy filtr do ekspresu przelewowego kosztować nas będzie około 10 groszy.

W moim wyliczeniu założyłam, że ekspresy „przeżyją” 5 lat. Jest szansa, że wytrzymają dłużej, a to oznacza, że kawa z nich będzie nas kosztowała mniej. Ekspresy automatyczne prawdopodobnie psują się częściej, co może mieć związek z tym, że jest w nich więcej części do popsucia (spieniacz, młynek). Dlatego przyjęłam, że w ciągu 5 lat będziemy zmuszeni naprawić ekspres za około 200 zł (sama miałam taką sytuację właśnie po 5 latach użytkowania ekspresu). Optymistycznie założyłam, że pozostałe typu ekspresów nie popsują się w ciągu 5 lat.

Dla łatwiejszego porównania zakładam, że pijemy kawę espresso (na jej bazie oczywiście możemy przygotowywać kawy mleczne). Do przygotowania espresso wykorzystamy 8g kawy. No i najważniejsze! Według moich analiz pijemy w domu 4 kawy dziennie, na przykład 2 osoby po 2 kawy dziennie.

Koszt kawy espresso w ekspresie ciśnieniowym automatycznym

cena ekspresu automatycznego 1 500,00 zł
koszt ewentualnych napraw w ciągu 5 lat 200,00 zł
koszt środków czyszczących w ciągu 5 lat 120,00 zł
razem koszt ekspresu po 5 latach 1 820,00 zł
koszt ekspresu na 1 kawę (przy 4 kawach dziennie) 0,25 zł
cena kawy za kilogram 60,00 zł
cena kawy za porcję (8g) 0,48 zł
koszt 1 kawy espresso w ekspresie automatycznym 0,73 zł

 

 

Koszt kawy espresso w ekspresie ciśnieniowym kolbowym

cena ekspresu kolbowego 500,00 zł
koszt ewentualnych napraw w ciągu 5 lat 0,00 zł
koszt środków czyszczących w ciągu 5 lat 60,00 zł
razem koszt ekspresu po 5 latach 560,00 zł
koszt ekspresu na 1 kawę (przy 4 kawach dziennie) 0,08 zł
cena kawy za kilogram 60,00 zł
cena kawy za porcję (8g) 0,48 zł
koszt 1 kawy espresso w ekspresie kolbowym 0,56 zł

Koszt kawy espresso w ekspresie na kapsułki

cena ekspresu kapsułkowego 300,00 zł
koszt ewentualnych napraw w ciągu 5 lat 0,00 zł
koszt środków czyszczących w ciągu 5 lat 60,00 zł
razem koszt ekspresu po 5 latach 360,00 zł
koszt ekspresu na 1 kawę (przy 4 kawach dziennie) 0,05 zł
cena 1 kapsułki espresso 1,20 zł
koszt 1 kawy espresso w ekspresie kapsułkowym 1,25 zł

 

 

Koszt kawy czarnej w ekspresie przelewowym

cena ekspresu przelewowego 150,00 zł
koszt ewentualnych napraw w ciągu 5 lat 0,00 zł
koszt środków czyszczących w ciągu 5 lat 60,00 zł
razem koszt ekspresu po 5 latach 210,00 zł
koszt ekspresu na 1 kawę (przy 4 kawach dziennie) 0,03 zł
cena papierowego filtra (1 na 2 kawy) 0,05 zł
cena kawy za kilogram 60,00 zł
cena kawy za porcję (8g) 0,48 zł
koszt 1 kawy czarnej* w ekspresie przelewowym 0,56 zł

*ekspres przelewowy nie pozwoli nam przygotować klasycznego espresso. Do porównania wzięłam zatem czarną kawę z tej samej ilości kawy mielonej (8g).

 

  

To, że kawa w kapsułkach jest dużo droższa niż kawa w ziarnach, wiadomo nie od dziś. Ale zwróćcie uwagę, że nawet po uwzględnieniu 5 razy niższej ceny ekspresu kapsułkowego, różnica w koszcie espresso nadal jest znaczna: koszt kawy z kapsułki jest o 70% większy niż koszt kawy z ekspresu automatycznego. A jeszcze taniej wyjdzie nas kawa z ekspresu kolbowego bądź przelewowego. Choć oczywiście trzeba pamiętać, że ten ostatni oferuje kawę inną od tej z pozostałych, ciśnieniowych ekspresów.

Na koniec wypada odpowiedzieć na pytanie, czy ekspres w domu się opłaca. Przeciętne espresso w kawiarni kosztuje 6,50 zł, czyli przynajmniej kilkakrotnie więcej niż wszystkie nasze przykłady. Wiem, wiem, cena zawiera miejsce przy stoliku, ciepło, miłą atmosferę, obsługę, darmowe gazety, zmywanie, czyszczenie ekspresu, itd. Jednak nie oszukujmy się – mało kogo stać na taki wydatek codziennie.

Dopiero się zorientowałam, że piszę do Was przy filiżance domowego cappuccino 😉 . Tym samym potwierdzam, warto mieć w domu ekspres!

Na koniec zestawienie moich obliczeń w formie infografiki

koszt-kawy

Dziękuję, że wpadłeś. Podobało Ci się?

Mam nadzieję, że mój artykuł okazał się przydatny i pomogłam Ci w dokonaniu jak najlepszego wyboru sprzętu AGD. Jeśli tak, będzie mi miło, gdy postawisz mi wirtualną kawę na stronie buycoffee.to/dociekliwa 🙂 Uwielbiam kawę, co pewnie wiesz z moich artykułów o ekspresach 😉
Z góry dziękuję!
Ola

Postaw mi kawę na buycoffee.to

9 komentarzy

 1. Tomasz Nęcki:

  Do tej pory używałem kawiarki, ale chyba pora napić się prawdzwego espresso w swoiim domu. Mam zamiar sobie z okazji walentynek kupić taki sprzęt:) Na pewno dziewczyna będzie zadowolona:)

  Odpowiedz
 2. Sara

  Zastanawiałam się nad zakupem ekspresu automatycznego lub kolbowego ale ostatecznie zdecyduje się na ten drugi po twoim opisie.

  Odpowiedz
 3. Właśnie

  Jak już tak wyliczać to do kosztów przygotowania kawy nie policzyłaś kosztów prądu i wody:)

  Odpowiedz
  • Dociekliwa

   Uznałam, że są znikome i podobne niezależnie od ekspresu 🙂

   Odpowiedz
  • Baron

   to ciekawostkę dodam od siebie. kupiłem ekspres automatyczny Delonghi 22.360B i podliczyłem sobie koszty właśnie ile wychodzi mi koszt dużej kawy – 1,5zł tylko 🙂 Pijemy z żoną dziennie razem 4 duże kawy, a w koszty wliczyłem kawę, mleko, filtr, odkamieniacz i ratę za sprzęt 🙂

   Odpowiedz
 4. Natalie

  Myślę, że warto zakupić ekspres do kawy, bo napój ten na stacjach, w restauracjach jest bardzo drogi. Poza tym lepiej smakuje kawa z ekspresu, niż rozpuszczalna. Ja odkąd kupiłam ekspres ciśnieniowy z firmy De’Longhi, to piję codziennie minimum dwie filiżanki Latte.

  Odpowiedz
 5. Basia

  Proponuję policzyć również koszt kawy białej, wtedy kawa kapsułkowa podskoczy nam dwukrotnie biorąc pod uwagę, że do białej kawy trzeba zużyć dwie kapsułki. Można oczywiście wlać zwykłę mleko ale kawa już smakuje inaczej. Posiadałam kolbe, aktualnie kapsułki, który użytkuje 2 miesiące i już mam go dosyć 🙂 aktualnie czekam na zamówiony już automat lattego :))
  pozdrawiam

  Odpowiedz
 6. judge

  do kolbowego i przelewowego trzeba jeszcze doliczyc koszt młynka, a dobry młynem automatyczny to 400zł i spieniacz do mleka.

  Odpowiedz
 7. Mariusz

  Mi zawsze było szkoda kasy na zakup.. ale w końcu kupiłem na raty 0% i nie żałuję.. Rata to tylko 25zł miesięcznie, czyli malutko, a ja mogę się delektować pysznym smakiem cappuccino z mojego ekspresu ciśnieniowego Delonghi na co dzień 🙂

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj o mnie…