Test płyty indukcyjnej bez granic Solgaz SI-4T – moje opinie

utworzone przez | 11 kwietnia 2017 | 12 Komentarze

#płatna współpraca #Solgaz

Każdy rodzic odczuł kiedyś na własnej skórze, jak bardzo zmienia się życie, gdy pojawiają się dzieci. W moim przypadku ta radykalna zmiana nastąpiła tak naprawdę dopiero przy drugim dziecku. I choć można by zapisać całe tomiszcze o tym, jak posiadanie dzieci wpływa na naszą codzienność, to ja bym podsumowała je jednym zdaniem: Wszystko jest trudniejsze i trwa dłużej. A nasze, rodziców, wysiłki skupiają się właśnie na tym, żeby było choć trochę łatwiej i choć trochę szybciej. Znacie to? I choć nie znalazłam genialnego sposobu na szybsze ubieranie pociech przed wyjściem z domu ani na łatwiejszą współpracę przy sprzątaniu zabawek, to przynajmniej w kuchni powoli wychodzę na prostą.

Poznaliście niedawno mój piekarnik. Czas zatem na płytę indukcyjną. Zachęcona funkcjonalnością piekarnika szukałam równie użytecznego i bogatego w funkcje sprzętu i wygląda na to, że znalazłam. Okazało się jednak, że w płycie indukcyjnej polskiej marki Solgaz to nie funkcje same w sobie zachwycają, ale fakt, jak bardzo są „poręczne” oraz jak łatwo i chętnie się ich używa. To przecież żadna filozofia kupić urządzenie z milionem funkcji, o których później nawet nie pamiętamy. Sztuką jest znaleźć taki sprzęt, który z łatwością wykorzystamy w 100%. Na typowy test tego urządzenia w naszym domu nie było szans. Wszyscy ciągle głodni. Pan elektryk jeszcze drzwi za sobą nie zamknął, a ja już robiłam kolację na ciepło. No dobrze, były to tylko pierogi podgrzewane we wrzątku, ale płyta już była w użyciu. Bez instrukcji, bo kto by tam miał czas na czytanie 😉 . Płytę włączyłam, wybrałam pole i moc grzania – nic prostszego. I to mówię ja, która przez kilka lat korzystałam z płyty ceramicznej z 4 pokrętłami do każdego pola osobno, bez żadnych dodatkowych opcji 🙂 .

No to co z tymi funkcjami? Co takiego oferuje płyta indukcyjna Solgaz SI-4T?

 • 9 stopni mocy ustawianych za pomocą slidera,
 • funkcja free – łączenie 2 pól grzewczych po jednej stronie w jedno duże pole,
 • system lokalizowania garnków,
 • booster – szybsze nagrzewanie na wybranym polu grzejnym,
 • funkcja Stop’n’Go – pauza, a następnie powrót do poprzednich ustawień na wszystkich polach,
 • timer,
 • podtrzymywanie ciepła (3 poziomy temperatury: 42°C, 74°C, 92°C),
 • blokada przed dziećmi,
 • instalacja jedno- lub trójfazowa,
 • wymiary: 59 cm (szerokość) x 52 cm (długość) x 6 cm (głębokość),
 • wymiary łączonych pól grzejnych: 22 cm szerokości na 40 cm wysokości (czyli pojedyncze pola mają wymiary 22 cm x 20 cm).

W ostatnich tygodniach płyta Solgaz przeszła szereg testów, z imprezą urodzinową starszaka włącznie. Im dalej w las, tym bardziej sprzęt wtapia się w nasze życie. I o to chodzi. Zrobiłam na niej już dziesiątki potraw. Zwątpiłam tylko raz – smażąc naleśniki. Podobno udane naleśniki na płycie indukcyjnej to Święty Graal jej użytkowników 😉 . Fakt, początkowo szło mi opornie, naleśniki były albo zbyt podpieczone albo przyklejały się do patelni i nie chciały przerzucić na drugą stronę, ale teraz już jest dużo lepiej. Kto wie, może i patelnia potrzebowała dłuższego rozbiegu. Bo jak to bywa zwykle z przejściem na indukcję – najbardziej bolesna jest wymiana garów 🙂 . Dobrze, że moje staruszki w większości i tak już zasługiwały na emeryturę. Z przyjemnością dokonałam kilku zakupów. Pozostałe naczynia testowałam popularną metodą „na magnes” – na szczęście nie brakuje ich na mojej lodówce, Paryżem sprawdzałam patelnie, a Rzymem garnki 😉 . A jeśli chodzi o naleśniki, to obiecuję wrócić tu jeszcze z jakimś dobrym przepisem na indukcję 😉 .

To, co mnie szczególnie zaskoczyło podczas korzystania z tej płyty (choć to akurat cecha indukcji w ogóle), to bardzo szybka zmiana siły gotowania. Po zmniejszeniu mocy gwałtownie gotująca się potrawa nagle się wycisza. Po wielu latach korzystania z płyty ceramicznej, to kolosalna zmiana. W porównaniu do mojej starej, ceramicznej kuchenki inaczej rozkłada się także moc na całej skali. Poprzednia już na poziomie 2/5 grzała dość mocno, ta dopiero na poziomie 6/10 jest porównywalna. Mózg musi się przestawić. Na pewno łatwiej gotować na niej potrawy na delikatnym „ogniu”, jak choćby rosół.

Sama szybkość nagrzewania się garnków nie zrobiła na mnie aż takiego wrażenia. Dopiero z funkcją booster odczułam ją dobitnie 🙂 . Znacie takie sytuacje? Wracamy do domu po pracy / przedszkolu / szkole, wszyscy zmęczeni i głodni. Obiad niby czeka, przygotowany wieczorem, trzeba tylko ugotować ryż lub makaron. I to czekanie po naście minut na samo zagotowanie wody! Frustrujące… A tu hop – kilka minut i gotowe.

Płyta Solgaz promuje się brakiem granic. Muszę przyznać, że wciąż jeszcze nie mam potrzeby gotowania na kuchence w dużej prostokątnej brytfance (choć nie wątpię, że ten moment w końcu nadejdzie). Fajne jest jednak to, że możemy postawić nawet 3 rondelki po jednej stronie płyty (oczywiście na tej samej mocy wszystkie!). Poza tym nie interesuje nas, jaki kształt czy wielkość mają nasze garnki czy patelnie, możemy je stawiać dowolnie, o ile tylko mieszczą się (z grubsza) na wyznaczonych polach. Na mojej poprzedniej płycie byłam zmuszona do korzystania zawsze z lewego dolnego pola w przypadku największych naczyń, brakowało mi jednocześnie pola do małych rondelków. Teraz z jednych i drugich korzystam dowolnie. No dobrze – pola mogłyby być nieco szersze. Duża patelnia trochę „wystaje”.

Nie będę Wam szczegółowo opowiadać, co takiego pichciłam na kuchence. Nie ma się czym chwalić 😀 . No życie po prostu: jajecznica czy jabłka w cieście smażone na niedzielne śniadanie, szybki makaron z warzywami, kotlety mielone z ziemniakami, wielki gar rosołu, czasem jakaś lepsza polędwiczka. Nie oczekujcie cudów, w zabieganej rodzinie sam fakt ugotowania obiadu to już sukces 😉 . Jedynym odstępstwem od tej reguły były naleśniki crepes suzette – jak zwykle przypomniałam sobie o nich pod sam koniec pomarańczowego sezonu 🙂 . Tak naprawdę test płyty odbywał się po trochu każdego dnia. Zobaczcie, na jakie zalety i wady płyty indukcyjnej Solgaz zwróciłam uwagę po kilku tygodniach użytkowania.

 Zalety płyty indukcyjnej Solgaz SI-4T:

 • Bardzo przydatna funkcja booster. Pozwala bardzo szybko zagotować wodę (2 l w dużym garnku w 5 min, 0,5 l w małym garnku w 1,5 min). W związku z tym, że pole z boosterem zabiera płycie większość mocy, na pozostałych moc spada poniżej poziomu 2/9 – warto o tym pamiętać.
 • Funkcja bez granic – oznacza, że dwa pola możemy połączyć w jedno. Pamiętajmy przy tym, że wtedy otrzymujemy pole prostokątne, a większość garnków i patelni jednak jest okrągła. Moim zdaniem bardziej przydatna jest możliwość grzania na takim polu 3 rondelków.
 • Nie musimy się specjalnie martwić o wielkość garnków. Oczywiście nie powinny być większe niż wyznaczone pola, ale za to w przypadku mniejszych nie przejmujemy się, że energia ucieka nam „bokami”.
 • Bardzo funkcjonalny timer. Możemy ustawić albo minutnik, który nas informuje o upłynięciu czasu, albo automatyczne wyłączenie pola grzejnego po jakimś czasie. Super, że możemy tę funkcję ustawić na kilku polach jednocześnie. Co więcej możemy jednocześnie zaplanować wyłączenie pola grzejnego (np. za 10 minut) oraz minutnik (na przykład za 8 minut) – dzięki temu zapamiętamy, żeby „dodać śmietanę pod koniec gotowania sosu” 😉 . Minutnik z wszystkimi jego możliwościami to zdecydowanie najczęściej wykorzystywana przeze mnie funkcja dodatkowa.
 • Możemy zmieniać moc grzania albo przesuwając palcem po skali (zgodnie z nazwą „slider”) albo po prostu dotykając w odpowiednim miejscu. Już po kilku użyciach wiem, w którym miejscu dotknąć, żeby otrzymać pożądaną moc. I ten sposób obsługi slidera bardzo mi przypadł do gustu.
 • Bardzo łatwa obsługa. Nie licząc minutnika, nie musiałam korzystać z instrukcji. To zaskakujące, biorąc pod uwagę, jak wiele funkcji posiada płyta.
 • Blokada przed dziećmi – skuteczna również, gdy chcemy umyć część płyty bez jej wyłączania.
 • Płyta nie nagrzewa się tak bardzo jak zwykła elektryczna – ciepło jest co najwyżej takie, jak temperatura samego garnka.
 • Dzięki niższej temperaturze płyty, wylane resztki nie przypalają się tak jak na płycie ceramicznej, a zatem dużo łatwiej je usunąć.
 • Pola są subtelnie zaznaczone (tylko narożniki dwóch połączonych pól), więc płyta wygląda bardzo minimalistycznie.
 • Funkcja pauzy – rzadko wykorzystuję, ale bywa przydatna. Na przykład, gdy trzeba szybko rozdzielić dwóch wojowników, zanim dojdzie do rozlewu krwi…
 • Funkcja podtrzymywania ciepła – przyznam, że nie korzystam. U nas jedzenie nie czeka na zjedzenie 😉

Wady płyty indukcyjnej Solgaz SI-4T:

 • Po włączeniu mocy na danym polu, nie widzimy już, którego pola ta cyfra dotyczy, pewnie za jakiś czas będę znała rozkład pól na pamięć, ale w tej chwili miewam jeszcze problemy 🙂 . Oczywiście tylko wtedy, gdy włączam oba pola po jednej ze stron.
 • Minutnik działa tylko przy włączonej płycie.
 • Ustawianie minutnika nie jest intuicyjne – w pierwszej kolejności wybieramy cyfrę jedności, a dopiero później dziesiątek. To tak jakby pisać 28 zaczynając od cyfry 8. Potrzeba kilku prób, żeby się przyzwyczaić, na szczęście teraz robię to migiem.

Ważne! Pamiętajcie, że choć blokada przycisków przed dziećmi jest bardzo wygodna z punktu widzenia rodzica, a słabe nagrzewanie płyty zmniejsza ryzyko oparzenia małych paluszków, to żadna kuchenka nie zapewni bezpieczeństwa maluchowi, który będzie chciał zajrzeć do garnka z wrzącą wodą i wyleje ją na siebie. Ja zainstalowałam na blacie przed płytą barierkę zabezpieczająca (taki płotek) – nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa, ale zdecydowanie minimalizuje ryzyko. Nie ma jej na zdjęciach, bo zdjęłam ją na czas testu.

Podsumowując, płyta indukcyjna Solgaz SI-4T to sprzęt, który ułatwia życie praktycznymi funkcjami, a jednocześnie nie utrudnia go problematyczną obsługą. Ja cenię ją przede wszystkim za to, że, pomimo drobnych mankamentów, tak szybko dopasowała się do moich potrzeb, ja sama nie musiałam wykazać się żadną elastycznością. Jedynym poświęceniem z mojej strony był zakup nowych garnków 🙂 . To naprawdę duża ulga, kiedy znajdziemy sprzęt, który faktycznie wspiera nas w wymagającej codzienności.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat płyty indukcyjnej Solgaz zapraszam na stronę producenta.

Płytę indukcyjną bez granic Solgaz SI-4T oceniam na 4,5 gwiazdki 

Wpis powstał w ramach płatnej współpracy z firmą Solgaz.

Dziękuję, że wpadłeś. Podobało Ci się?

Mam nadzieję, że mój artykuł okazał się przydatny i pomogłam Ci w dokonaniu jak najlepszego wyboru sprzętu AGD. Jeśli tak, będzie mi miło, gdy postawisz mi wirtualną kawę na stronie buycoffee.to/dociekliwa 🙂 Uwielbiam kawę, co pewnie wiesz z moich artykułów o ekspresach 😉
Z góry dziękuję!
Ola

Postaw mi kawę na buycoffee.to

12 komentarzy

 1. Justyna

  Też mam taką płytę (od 7 miesięcy) i jestem z niej bardzo zadowolona. Dla mnie największym atutem jest to, że po przygotowaniu obiadu – płytę sprzątam w 2 minuty. Niezależnie od tego, jak bardzo zdołałam ją zabrudzić w trakcie gotowania. Miła odmiana po latach gotowania na kuchence gazowej i szorowania jej z przypalonego jedzenia. A jak się coś wyleje/wykipi w trakcie gotowania, to podnoszę garnek (pole się samo pauzuje), przecieram je ręcznikiem i odstawiam garnek, a płyta automatycznie powraca do poprzednich ustawień. Mega wygodne!

  Nie wiedziałam, że mam taki sprytny timer – koniecznie muszę spróbować.

  Odpowiedz
  • Barbara

   Witam, ja też sobie kupiłam taką płytę konkretnie GPC 4+1 mam ją już od grudnia 2017 też sobie kupiłam Inteligentny Okap SH-3R, jestem zadowolona no mam problemy z palnikami, które najczęściej używam, czyści się dobrze no pod szkłem mam plamy, których się nie da usunąć. Ma pani również podobny problem? Dziękuję za odpowiedź.
   Barbara

   Odpowiedz
 2. Magda

  Świetny blog! właśnie wykańczamy mieszkanie i że staramy się kupować z głową, więc Twoje cenne porady są nam bardzo pomocne. Dziękujemy za pomoc!

  PS. czy będzie coś o okapach?:)

  Odpowiedz
  • Dociekliwa

   Dziękuję za miłe słowa 🙂 Zdecydowanie powinno coś być, jako że sama funkcjonuję z okapem popsutym chyba od roku 🙂 Ale w moim układzie kuchni to niestety żaden obecny model nie pasuje (mój ma kilkanaście lat) i wygląda na to, że czeka mnie remont… Obawiam się jednak, że wcześniej niż styczeń / luty nie uda mi się nic przygotować na ten temat 🙁

   Odpowiedz
  • Jasmin Antonia Borger

   Też z chęcią bym poczytała o ich okapach. Widziałam w działaniu tą automatykę Solgazu. Fajnie działa. Byłoby to doskonałym uzupełnieniem tej funkcjonalnej indukcji.

   Odpowiedz
 3. Weronika

  Płyta jest bardzo fajna. Mam ją od jakiegoś dłuższego czasu i sprawdza się całkiem sensownie. To łączenie w jedno duże pole jest naprawdę bardzo praktycznym rozwiązaniem. Czasami zdarza się tak, że mam kilka mniejszych garnków wstawionych na jednym, dużym polu. I to wystarczy do zrobienia posiłku. Oczywiście jak robi się duży obiad to się tak do końca nie uda. Chociaż zostaje przecież druga strona płyty 😉 Funkcjonalnie po czasie bardzo mi pasuje, a do pewnych „problemów” można się przyzwyczaić 😉

  Odpowiedz
 4. Socha

  Indukcja to fajna sprawa. Gotowanie na niej to sama przyjemność. Ta wielkość pól, o której sama wspominasz to genialne rozwiązanie. Stawiasz prawie gdzie chcesz garnek i się grzeje. Brawo dla Solgazu za takie rozwiązanie. Może kolejna wersja będzie taka, że będzie jedno wielkie pole do gotowania 😉 Chociaż z drugiej strony cieżko by było wszystko gotować na takiej samej mocy. Wiec to rozwiązanie jest po prostu idealne 😉

  Odpowiedz
 5. Radek

  Wcześniej trafiłem na Twoje filmy z tą płyta a dopiero później tutaj. Moim zdaniem ta płyta jest bardzo fajnym rozwiązaniem. Dodatkowo możliwość podłączenia do 230V sprawia, że to idealne rozwiązanie w blokach. Bywają takie, które nie mają 3 faz. Więc pozostaje tylko takie rozwiązanie. A tu, jak widać, sprawdza się to wręcz idealnie. I można śmiało i dobrze gotować. A to przecież najważniejsze.

  Odpowiedz
 6. Bożena

  Witam ,czytam wasze opinie i …… Poprzednią płytę miałam ceramiczną Amica i naszło mnie przy zmianie blatu w szafkach kuchennych na wymianę na indukcję (mam garnki AMC ,wiec upewniłam się w firmie czy nadają się -tak) wiec postanowiłam wspierać rodzimy produkt i jak poczytałam wybrałam płytę indukcyjną i zaszalałam i zakupiłam i piekarnik Solgaz). I jakie było moje rozczarowanie płytą, gotowanie trwa dłużej niż na poprzedniej płycie, piekarnik mega z czystym sumieniem polecam. Dla pewności dzwoniłam do serwisanta, który mi polecił w jednym garnku zagotowywać tę samą ilość wody na każdym z palników i…. 1 litr wody pod przykryciem średnio gotuje 9 min a na booster 4,.5 min !( dla pewności zrobiłam podobny test u koleżanki na innej płycie to czas zagotowania to 4 min). Wezwałam serwisanta do domu… i nic nie poradził, stwierdził, ze taka jej uroda. Zastanawiam się co z tym zrobić? i pozostaje mi się męczyć lub wydać kolejną kasę na coś innego (ale ta płyta kosztowała mnie 1800 zł !) .Ciekawa jestem czy ktoś z was miał podobny przypadek? Co mi radzicie?

  Odpowiedz
 7. Jacek

  Nigdy nie miałem problemu z długim gotowaniem na tej płycie. Nie wiem skąd taka rozbieżność danych. 9 minut to długo. U nas nigdy tak długo nic się nie gotowało. Z samej płyty jesteśmy zadowoleni. Wszystko działa dobrze, całkiem szybko grzeje i do tego te duże pola są funkcjonalnie rewelacyjne.

  Odpowiedz
 8. Wojtek

  Ta płyta to kompletna porażka i masakra. Mam tę płytę od 3,5 roku. Po pierwszym uruchomieniu płyty, przy sile grzania powyżej 4 miałem wrażenie, że za oknem startuje odrzutowiec!. Tak głośnych wiatraków nigdy nie słyszałem w żadnym sprzęcie AGD a trochę ich widziałem. Po dwóch miesiącach pola z lewej strony przestały grzać. Pan z serwisu bez problemu wymienił płytę. Po tygodniu od wymiany płyta znów się zepsuła. Pan z serwisu kręcąc nosem płytę wymienił. Po następnych dwóch tygodniach płyta znów się zepsuła. Dostałem informację, że muszę miesiąc poczekać na wymianę płyty. No i wymienili. Tyle tylko, że przywieźli spreparowaną płytę, która grzeje 2x dłużej. W trybie Booster praktycznie nie widać różnicy. Gdy włączy się dwa pola z jednej strony to drugie od razu traci na oko 1/2 mocy. Czasem przy przełączeniu mocy grzejnej z 9 na 7 pole przestaje grzać. Od tak całkiem. Czasem można zdjąć garnki a płyta nadal „grzeje” niewzruszona. Oczywiście o żadnej kolejnej naprawie gwarancyjnej już mowy nie było, „Przecież płyta działa”.
  Też kupując płytę za prawie 2k chciałem wspierać rodzimy przemysł. I pewnie nadal będę, ale na pewno już nie kupię niczego co wyprodukował Solgaz. I jestem przekonany, że również nikt z moich znajomych.

  Odpowiedz
  • Dociekliwa

   U nas działa już czwarty rok i nic takiego się nie dzieje. Aczkolwiek na początku „fachowiec” ją nam błędnie podłączył (nie wyciągnął zworki przed podłączeniem) i wówczas były pewne problemy.

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj o mnie…