Test myjki ciśnieniowej / samochodowej Maltec ML225 – moje opinie

utworzone przez | 27 lutego 2017 | 3 Komentarze

#płatna współpraca #Maltec

Dobra żona powinna wspierać pasje męża. Tym bardziej, jeśli pasją jest ogrodnictwo. W końcu to takie piękne: męskie i delikatne zarazem. Ogrodnik to ideał, do którego wzdycha niejedna 😉 . Ale harlequiny sobie, a życie sobie. W przypadku mojego męża ogrodnictwo to akurat pojęcie szerokie, bo łączy w sobie sadzenie marchewek, przycinanie krzaków, koszenie trawy, ale też malowanie tarasu czy czyszczenie elewacji. W sumie wszystko, co można robić na podwórku 😉 . Kiedy tylko pojawiają się pierwsze oznaki wiosny, mój małżonek wpada w dziwny stan. W pierwszym etapie mógłby godzinami stać przy oknie, w kolejnym – ubiera się w kilka warstw roboczych (czytaj: znoszonych) ciuchów i rusza na podbój podwórka. A ja klnę na czym świat stoi, bo oto zostaję sama na „wewnętrznym” placu boju, ze zmywarką do rozpakowania, praniem do powieszenia, podłogą do umycia i dwójką dzieci latających po domu jak dzikie koty. Bo domowy kot akurat podąża za panem domu.

No i tak się złożyło, że przy okazji mojej pasji blogerskiej, wsparłam i tę mężowską. Niedawno trafiła do nas myjka wysokociśnieniowa Maltec ML225. No i mąż mi zaginął 😉 . Szczęśliwie odnaleziony po dłuższych poszukiwaniach, osobiście zrecenzował dla Was właśnie to urządzenie. Zobaczcie, na ile się sprawdziło!

Dociekliwy testuje myjkę ciśnieniową / samochodową Maltec ML225

Zacznijmy od parametrów myjki:

 • ciśnienie: 110 – 165 Bar
 • przepływ wody: 5,8 – 7,2 L/min
 • moc silnika: 1800 Watt
 • aluminiowa pompa
 • mosiężne cylindry
 • silnik indukcyjny
 • wbudowany zbiornik na detergent
 • waga: 20 kg
 • wymiary: 100 cm x 37,5 cm x 36,5 cm
 • wąż o długości 5 m

To, co zdecydowanie wyróżnia myjkę ciśnieniową Maltec ML225 na tle innych produktów w tym zakresie cenowym, to zastosowanie aluminiowej pompy z mosiężnymi cylindrami (w przypadku innych marek jest to często pompa plastikowa). Aluminiowe lub mosiężne są też różnego rodzaju złączki. Dodatkowo, silnik jest indukcyjny (a nie szczotkowy), co także zwiększa trwałość urządzenia. Trzeba zaznaczyć, że taka konfiguracja, tj. aluminiowa pompa, mosiężne cylindry oraz silnik indukcyjny spotykana jest w zasadzie w produktach linii premium, których cena jest często dwukrotnie wyższa.

Dostępne w zestawie akcesoria:

Lanca regulowana

To z niej będziecie głównie korzystać. Jest regulowana na dwa sposoby. Po pierwsze, mamy możliwość określenia siły strumienia (ciśnienie) oraz kształtu strumienia (od prostego do rozszerzającego się wachlarza). Należy uważać, bo prosty strumień na najwyższym ciśnieniu jest naprawdę silny – może na przykład uszkodzić miękką deskę. Ma wszechstronne zastosowanie: od mycia tarasów, wybrukowanych podwórek, elewacji, po mycie samochodu. Przy niskim ciśnieniu urządzenie automatycznie pobiera detergent z wbudowanego pojemnika. Przy wysokim ciśnieniu urządzenie nie pobiera detergentu.

Turbolanca

Z założenia jest to silny prosty strumień, wprowadzony w ruch obrotowy, dzięki czemu możemy ogarnąć większą powierzchnię za jednym razem. Producent deklaruje, że siła strumienia jest większa niż w przypadku lancy regulowanej. Jednak przez to, że jest on wprowadzony w ruch obrotowy, to siła nacisku na jeden punkt wydaje się być mniejsza. Do usunięcia bardzo uporczywych zabrudzeń bardziej skutecznym rozwiązaniem będzie lanca regulowana, w której możemy ustawić prosty, intensywny strumień i poddać dane zabrudzenie jego działaniu przez dłuższą chwilę. Turbolanca daje możliwość usunięcia średnich zabrudzeń, można ją też wykorzystać przy myciu samochodu. Ja osobiście wolę lancę regulowaną, w której mam większą kontrolę nad siłą i kształtem strumienia.

Lanca ze szczotką obrotową

Nadaje się do mycia samochodu. Ma miękkie włosy, które nie porysują lakieru. Świetnie się sprawdza do umycia samochodu z bardziej uporczywego brudu. Polecam metodę, którą zastosowałem na filmie: najpierw spryskujemy auto detergentem, myjemy obrotową szczotką, a na końcu lancą regulowaną. Szczotkę można używać nie tylko do mycia samochodu, ale i do innych powierzchni.

Patio Cleaner czyli duża szczotka obrotowa

Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona do mycia patio. Nie oszukujmy się, nie sprawdzi się do usunięcia łuszczącego się oleju czy porostów z drewnianego tarasu. Nadaje się raczej do mycia „na co dzień” lub wspomagająco przy większym czyszczeniu. Pobiera detergent ze zbiornika w trakcie mycia.

 

Sprawdziłem myjkę Maltec ML225 na różnych powierzchniach: patio z kostki brukowej, drewnianym tarasie, elewacji z tynku mineralnego i 2 samochodach 🙂 Jak zatem oceniam to urządzenie? 

Myjka jest dość ergonomiczna. Duży włącznik w centralnej części urządzenia łatwo się przełącza. Wąż wysokiego ciśnienia jest dostatecznie długi (5 metrów) i zwija się wygodnie na zintegrowaną szpulę za pomocą składanej korbki. Z boku jest też uchwyt na lancę, a z drugiej strony możemy nawinąć przewód zasilający, po zakończeniu pracy. Koła są duże i dobrze, bo całe urządzenie jest ciężkie i bez nich byłoby niewygodne w przenoszeniu (w przypadku schodów sprawa okazuje się jednak trudniejsza). W przedniej części mamy też złącze dla wody zasilającej (wyposażone w prosty, siateczkowy filtr wody). Z tyłu natomiast jest wlew do zbiornika na detergent.

Pierwsze uruchomienie myjki testuje naszą cierpliwość 😉 . Fabrycznie nowe urządzenie jest bowiem nieco zapowietrzone i trzeba przepuścić trochę wody, by zaczęło pracować na pełnych obrotach. Urządzenie nie pracuje bez przerwy po włączeniu zasilania. W pistolecie ciśnieniowym, do którego podłączamy lancę, jest spust, który włącza pompę w tym momencie, w którym jej faktycznie potrzebujemy. Pistolet ma też zabezpieczającą blokadę. Bardzo dobrze, bo myjka ciśnieniowa to wbrew pozorom niebezpieczny sprzęt.

Urządzenie nie jest nadzwyczaj głośne (jak na myjkę ciśnieniową oczywiście 😉 ) Należy zdawać sobie sprawę, że hałasuje nie tylko praca pompy, ale także, a może przede wszystkim, strumień wody pod ciśnieniem.

Myjka Maltec skutecznie poradziła sobie z zastałymi zabrudzeniami typu zielone porosty na elewacji i tarasie, złuszczający się olej na deskach tarasowych, czy niemyty od kilku(nastu? ;)) sezonów bruk. Do umycia tarasu użyłem detergentu przeznaczonego do drewna. Płyn wlewamy do wbudowanego zbiornika w tylnej części urządzenia. Tutaj jest mały haczyk. Jeśli mamy zamiar stosować płyny różnego przeznaczenia, starajmy się wlać tyle płynu, ile faktycznie wykorzystamy. Jeśli nie wiemy ile, to zawsze lepiej mniej, niż za dużo – opróżnienie zbiornika z pozostałego płynu jest praktycznie niemożliwe. Mycie tarasu rozpocząłem od wykorzystania lancy regulowanej na niskim ciśnieniu do rozprowadzenia detergentu, choć można użyć też Patio Cleanera, który także pobiera detergent z wbudowanego zbiornika myjki. Wstępnie oczyszczony taras Patio Cleanerem możemy doczyścić silnym strumieniem lancy regulowanej. W ten sposób taras zostanie przywrócony niemalże do stanu pierwotnego. Efekt przerósł moje oczekiwania. Tutaj należy zaznaczyć, że testowany taras jest wykonany z twardej deski egzotycznej. W przypadku miękkiej deski sosnowej należy uważnie dobierać ciśnienie urządzenia – zbyt intensywny strumień prawdopodobnie naruszy strukturę drewna.

Silny strumień lancy regulowanej równie skutecznie poradził sobie z porostami na północnej stronie elewacji (i to bez detergentu), a także z mocno zabrudzoną kostką brukową. Bruk nie był myty od wielu sezonów, więc efekt jest piorunujący. Jednak wymycie całej powierzchni będzie wymagało sporego nakładu pracy. I z tego względu chciałoby się, by lanca była też nieco dłuższa, a najlepiej, żeby jej długość była regulowana.

Mycie samochodu myjką ciśnieniową Maltec

Do mycia samochodu użyłem początkowo aktywnej piany, a w kolejnym teście zwykłego szamponu samochodowego (na nagraniu wideo). Urządzenie ma apetyt na detergent i do umycia jednego samochodu zużyjemy go od 0,5 do 1 litra. Chciałoby się, by była jakiegoś rodzaju regulacja stopnia dozowania płynu. Detergent rozprowadzamy używając lancy regulowanej na niskim ciśnieniu lub przy zastosowaniu szczotki obrotowej. Zwiększenie ciśnienia w lancy regulowanej automatycznie odcina dopływ detergentu. Szczotka obrotowa jest przydatnym dodatkiem, bo najlepiej rozprawia się z uporczywym, zimowym brudem. Nie rysuje przy tym karoserii. Pamiętajmy jednak, by szczotki obrotowej, którą używamy do mycia samochodu, nie używać do mycia innych miejsc, jak na przykład felgi. A przynajmniej zachowajmy przy tym dużą ostrożność. Przeniesienie drobnych kamyczków z jednej powierzchni na powierzchnię lakierowane samochodu mogłoby się źle skończyć. Ostatnia faza to mycie samochodu pod wysokim ciśnieniem lancą regulowaną (ze strumieniem w kształcie wachlarza) lub turbolancą. Na koniec warto wytrzeć samochód miękką szmatką. Efekt końcowy jest dobry. Na pewno jest to skuteczna alternatywa w sytuacji, gdy nie mamy w okolicy myjni bezdotykowej lub gdy potrzebujemy poświęcić naszemu autu nieco więcej czasu.

Kiedy możemy umyć samochód na podwórku?
Każda gmina ma w tej kwestii własne przepisy zawarte w „Regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie”. Przykładowe założenia:

 • myjemy tylko auto osobowe,
 • robimy to na prywatnym, własnym podwórku (a nie na terenie publicznym),
 • nie robimy szkody środowisku naturalnemu (nie zanieczyszczamy wód ani gleby),
 • nie uprzykrzamy życia sąsiadom,
 • myjemy tylko na utwardzonym terenie,
 • ścieki trafiają do kanalizacji sanitarnej lub zbiorników bezodpływowych,
 • używamy łapacza oleju.

Koniecznie sprawdźcie przepisy obowiązujące w Waszej gminie. Poza tym warto rozważyć zakup ekologicznych detergentów do mycia auta 🙂 .

Przebieg testów można zobaczyć na dwóch filmach zamieszczonych na końcu wpisu. Moje spostrzeżenia zebrałem w formie zalet i wad myjki ciśnieniowej.

 Zalety myjki ciśnieniowej Maltec ML225:

 • Podzespoły wykonane z trwałych materiałów (pompa aluminiowa, mosiężne cylindry, aluminiowe i mosiężne złącza).
 • Indukcyjny silnik.
 • Ergonomiczny kształt. Kilka przydatnych rozwiązań ułatwiających korzystanie: duże koła, wygodna rączka, szpula ze składaną korbą do nawijania węża wysokiego ciśnienia, uchwyt na lancę, duży włącznik, miejsce na zwinięty przewód zasilania.
 • Wbudowany zbiornik na detergent. Z pewnością znajdą się fani świetnych, zewnętrznych pianownic, jednak wbudowany detergent jest dość wygodnym rozwiązaniem. Ma zastosowanie nie tylko podczas mycia samochodu, ale też przy wykorzystaniu Patio Cleanera.
 • Sporo akcesoriów, w tym turbolanca, szczotka obrotowa i Patio Cleaner.
 • Dobra skuteczność. Radzi sobie ze złuszczającymi się warstwami oleju na tarasie, zielonymi porostami na elewacji i powierzchnią brukowaną.
 • Dobrze umyje samochód.
 • Urządzenie jest szczelne, nic nie przecieka.

Wady myjki ciśnieniowej Maltec ML225:

 • Lanca regulowana mogłaby być dłuższa, a najlepiej regulowana. Przy zastosowaniu jej do mycia bruku czy tarasu, trzeba się nieco pochylić.
 • Wbudowany zbiornik na detergent jest ciekawym i praktycznym rozwiązaniem. Chciałoby się jednak, by była także opcja rozprowadzania aktywnej piany przy większym ciśnieniu lub po prostu możliwość ręcznej regulacji dozowania detergentu, niezależnie od ciśnienia. Jeśli przypadkiem coś zostanie w zbiorniku, to nie sposób go opróżnić
 • Ogólnikowa instrukcja obsługi – fajnie byłoby, gdyby poza podstawowymi informacjami wsparła nas poradami, jakie akcesoria do czego warto wykorzystać i jakich detergentów używać

Czy warto kupić myjkę ciśnieniową Maltec ML225? Moim zdaniem tak. Urządzenie docenią przede wszystkim osoby, które cenią przyzwoitą jakość za rozsądną cenę. Nie oszukujmy się, myjki ciśnieniowe to spory wydatek, szczególnie te posiadające aluminiowe pompy z mosiężnymi cylindrami oraz silniki indukcyjne. Maltec oferuje nam takie cechy za sporo niższą cenę niż wiodące marki. Dostajemy przy tym bardzo funkcjonalny i przydatny sprzęt. U nas się sprawdził!

Więcej informacji na temat myjki znajdziecie na stronie marki Maltec.

Cena myjki ciśnieniowej Maltec ML225: 599,99 zł.

Myjkę ciśnieniową Maltec ML225 oceniam na 4 gwiazdki.

Wpis powstał w ramach płatnej współpracy z marką Maltec.

Myjka Maltec używana do mycia tarasu i kostki brukowej

Myjka Maltec używana do mycia samochodu

Dziękuję, że wpadłeś. Podobało Ci się?

Mam nadzieję, że mój artykuł okazał się przydatny i pomogłam Ci w dokonaniu jak najlepszego wyboru sprzętu AGD. Jeśli tak, będzie mi miło, gdy postawisz mi wirtualną kawę na stronie buycoffee.to/dociekliwa 🙂 Uwielbiam kawę, co pewnie wiesz z moich artykułów o ekspresach 😉
Z góry dziękuję!
Ola

Postaw mi kawę na buycoffee.to

3 komentarze

 1. bess

  Faktycznie niedrogo jak na takie efekty. Ciekawe czy by sobie poradziła z kilkuletnim błotkiem na elewacji pozostawionym przez jaskółki.

  Odpowiedz
 2. Tomasz

  Unikajcie firmy Maltec. Myjka po gwarancji nie ma żadnego serwisu. Nie sprowadzają części, nie mają współpracujących warsztatów. Nie przyjmują do własnego serwisu. Kupiłem i mnie olali po zakończeniu gwarancji. Miejcie świadomość że po dwóch latach sprzęt przestanie działać i wyrzucicie go do kosza bo żaden serwis z kilkunastu do których dzwoniłem nie chce się podjąć naprawy.

  Odpowiedz
 3. Daniel

  Dokładnie tak jak napisał Tomasz. Nikt nie chce naprawić tego dziadostwa. Części brak! Serwis Maltec olewa. Zanim zrobicie takie sponsorowane testy sprawdzajcie wiarygodność firmy!

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj o mnie…