Porównanie dużych i niedrogich lodówek (Electrolux, Beko, Whirlpool)

utworzone przez | 13 kwietnia 2016 | 4 Komentarze

Może pamiętacie, że jakiś czas temu radziłam Wam (i zainteresowanej tematem siostrze 🙂 ), na co zwrócić uwagę, wybierając lodówkę (Poradnik cz. 1). Pisałam wtedy, że moja siostra namiętnie mrozi produkty spożywcze i szuka lodówki z pojemną zamrażarką. Oczywiście nie chce wydać na chłodziarkę zbyt dużo, jednocześnie zachwyciła się funkcjami, które opisałam w Poradniku cz. 2. Czego się nie robi dla rodziny! Voilà! Dziś będzie zatem o lodówkach tanich, a za jakiś czas o lodówkach bogato wyposażonych 😉

Jak wiecie, nie przekonały mnie lodówki side by side. Dlatego wybrałam modele z dolnym zamrażalnikiem. Do dzisiejszego zestawienia zaprosiłam:

 • Electrolux EN3601MOX
 • Beko RCSA 365 K20X
 • Whirlpool BSF 9152 OX

Parametry techniczne

Model Electrolux EN3601MOX Beko RCSA 365 K20X Whirlpool BSF 9152 OX
Cena (10.04.2016r.) od 1360 zł (sprawdź cenę)od 1400 zł (sprawdź cenę)od 1600 zł (sprawdź cenę)
Pojemność użytkowa chłodziarki 220 litrów 230 litrów 258 litrów
Pojemność użytkowa zamrażarki 109 litrów 113 litrów 111 litrów
Wymiary (wys.x szer.x gł.) 184,5 x 59,5 x 64,7 cm 185 x 60 x 65 cm 201,1 x 59,5 x 66,3 cm
Jedyną istotną różnicą (o ile nie kupujemy chłodziarki "na styk") jest wysokość modelu Whirlpool. Niestety wygląda na to, że dla osoby mojego wzrostu (165 cm) byłaby zbyt wysoka. Trudno w pełni ocenić - w sklepie stoją na podwyższeniu, ale prawdopodobnie nie byłabym w stanie korzystać z głębi najwyższej półki. Przez co większa pojemność chłodziarki robi się dla mnie fikcyjna. Chyba, że przechowujemy w lodówce produkty na zapas, przez dłuższy czas nie używane. Jedyną istotną różnicą (o ile nie kupujemy chłodziarki "na styk") jest wysokość modelu Whirlpool. Niestety wygląda na to, że dla osoby mojego wzrostu (165 cm) byłaby zbyt wysoka. Trudno w pełni ocenić - w sklepie stoją na podwyższeniu, ale prawdopodobnie nie byłabym w stanie korzystać z głębi najwyższej półki. Przez co większa pojemność chłodziarki robi się dla mnie fikcyjna. Chyba, że przechowujemy w lodówce produkty na zapas, przez dłuższy czas nie używane. Jedyną istotną różnicą (o ile nie kupujemy chłodziarki "na styk") jest wysokość modelu Whirlpool. Niestety wygląda na to, że dla osoby mojego wzrostu (165 cm) byłaby zbyt wysoka. Trudno w pełni ocenić - w sklepie stoją na podwyższeniu, ale prawdopodobnie nie byłabym w stanie korzystać z głębi najwyższej półki. Przez co większa pojemność chłodziarki robi się dla mnie fikcyjna. Chyba, że przechowujemy w lodówce produkty na zapas, przez dłuższy czas nie używane. Jedyną istotną różnicą (o ile nie kupujemy chłodziarki "na styk") jest wysokość modelu Whirlpool. Niestety wygląda na to, że dla osoby mojego wzrostu (165 cm) byłaby zbyt wysoka. Trudno w pełni ocenić - w sklepie stoją na podwyższeniu, ale prawdopodobnie nie byłabym w stanie korzystać z głębi najwyższej półki. Przez co większa pojemność chłodziarki robi się dla mnie fikcyjna. Chyba, że przechowujemy w lodówce produkty na zapas, przez dłuższy czas nie używane.
Waga netto bd 72 kg 75 kg
Całkowita długość kabla [m] 2,4 m bd 2 m
Kolor inox + szary inox inox
Uchwyty pionowe poziome wgłębienia poziome wnęki
Korzystałam z lodówek z uchwytami pionowymi i poziomymi w postaci wnęki. Zdecydowanie preferuję te pierwsze. Moim zdaniem wygodniej się otwiera. Dodatkowo wnęka jest zawsze trudniejsza w utrzymaniu czystości. Korzystałam z lodówek z uchwytami pionowymi i poziomymi w postaci wnęki. Zdecydowanie preferuję te pierwsze. Moim zdaniem wygodniej się otwiera. Dodatkowo wnęka jest zawsze trudniejsza w utrzymaniu czystości. Korzystałam z lodówek z uchwytami pionowymi i poziomymi w postaci wnęki. Zdecydowanie preferuję te pierwsze. Moim zdaniem wygodniej się otwiera. Dodatkowo wnęka jest zawsze trudniejsza w utrzymaniu czystości. Korzystałam z lodówek z uchwytami pionowymi i poziomymi w postaci wnęki. Zdecydowanie preferuję te pierwsze. Moim zdaniem wygodniej się otwiera. Dodatkowo wnęka jest zawsze trudniejsza w utrzymaniu czystości.

Funkcje

Model Electrolux EN3601MOX Beko RCSA 365 K20X Whirlpool BSF 9152 OX
Bezszronowa (No Frost) nie nie nie
Sposób rozmrażania chłodziarki automatyczny automatyczny automatyczny
Sposób rozmrażania zamrażalnika ręczny (wolniejszy przyrost i minimalna warstwa lodu) ręczny ręczny (rozmrażanie w 1 minutę - po wyjęciu katalizator umieszcza się na minutę pod bieżącą wodą)
No brak mi tego no frost 🙂 Z dwóch opcji zaoszczędzenia mi czasu bardziej podoba mi się rozmrażanie w 1 minutę. Może dlatego, że to bardziej konkretna obietnica niż "minimalna warstwa lodu". Dobrze jednak, że zarówno Electrolux jak i Whirlpool starają się nam nieco ułatwić zadanie 🙂 No brak mi tego no frost 🙂 Z dwóch opcji zaoszczędzenia mi czasu bardziej podoba mi się rozmrażanie w 1 minutę. Może dlatego, że to bardziej konkretna obietnica niż "minimalna warstwa lodu". Dobrze jednak, że zarówno Electrolux jak i Whirlpool starają się nam nieco ułatwić zadanie 🙂 No brak mi tego no frost 🙂 Z dwóch opcji zaoszczędzenia mi czasu bardziej podoba mi się rozmrażanie w 1 minutę. Może dlatego, że to bardziej konkretna obietnica niż "minimalna warstwa lodu". Dobrze jednak, że zarówno Electrolux jak i Whirlpool starają się nam nieco ułatwić zadanie 🙂 No brak mi tego no frost 🙂 Z dwóch opcji zaoszczędzenia mi czasu bardziej podoba mi się rozmrażanie w 1 minutę. Może dlatego, że to bardziej konkretna obietnica niż "minimalna warstwa lodu". Dobrze jednak, że zarówno Electrolux jak i Whirlpool starają się nam nieco ułatwić zadanie 🙂
Sterowanie mechaniczne, 6-stopniowe pokrętło mechaniczne, 5-stopniowe pokrętło elektroniczne, przycisk, 3 poziomy temperatury
Do ustawiania samej temperatury nie ma dla mnie znaczenia czy jest pokrętło czy przycisk 🙂 Choć wolałabym mieć chyba szerszy zakres 6 poziomów. Do ustawiania samej temperatury nie ma dla mnie znaczenia czy jest pokrętło czy przycisk 🙂 Choć wolałabym mieć chyba szerszy zakres 6 poziomów. Do ustawiania samej temperatury nie ma dla mnie znaczenia czy jest pokrętło czy przycisk 🙂 Choć wolałabym mieć chyba szerszy zakres 6 poziomów. Do ustawiania samej temperatury nie ma dla mnie znaczenia czy jest pokrętło czy przycisk 🙂 Choć wolałabym mieć chyba szerszy zakres 6 poziomów.
Szybkie chłodzenie nie nie tak
Nie jest to dla mnie kluczowa funkcja, ale na pewno plusik dla modelu Whirlpool. Nie jest to dla mnie kluczowa funkcja, ale na pewno plusik dla modelu Whirlpool. Nie jest to dla mnie kluczowa funkcja, ale na pewno plusik dla modelu Whirlpool. Nie jest to dla mnie kluczowa funkcja, ale na pewno plusik dla modelu Whirlpool.
Szybkie zamrażanie nie tak nie
Ta cecha pozytywnie wyróżnia model Beko. Ta cecha pozytywnie wyróżnia model Beko. Ta cecha pozytywnie wyróżnia model Beko. Ta cecha pozytywnie wyróżnia model Beko.
Oświetlenie LED LED LED
Zmiana kierunku otwierania drzwi tak tak tak
Inne Powłoka przeciw odciskom palców. Regulowane nóżki. Uszczelka antybakteryjna. Regulowane nóżki z przodu. Powłoka przeciw odciskom palców. Elektroniczne czujniki monitorujące temperaturę w lodówce i dostosowujące regulator do aktualnych warunków. Regulowane nóżki (tylko z przodu).
Bez szału 😉 Mam nadzieję, że powłoka przeciw odciskom palców działa również na odciski banana i czekolady 😉 Bez szału 😉 Mam nadzieję, że powłoka przeciw odciskom palców działa również na odciski banana i czekolady 😉 Bez szału 😉 Mam nadzieję, że powłoka przeciw odciskom palców działa również na odciski banana i czekolady 😉 Bez szału 😉 Mam nadzieję, że powłoka przeciw odciskom palców działa również na odciski banana i czekolady 😉

Wyposażenie

Model Electrolux EN3601MOX Beko RCSA 365 K20X Whirlpool BSF 9152 OX
Półki w chłodziarce 2 + 1 nad szufladami, szklane 4 szklane 5 ze szkła hartowanego (w tym 3 o zmiennej wysokości), jedna z półek rozdziela 2 szuflady w chłodziarce (więc nie można nic na niej postawić)
Electrolux zdecydowanie traci brakiem jednej półki w chłodziarce. Mała liczba półek w rzeczywistości pomniejsza nam pojemność lodówki - przecież nie możemy wszystkiego układać w stos. Electrolux zdecydowanie traci brakiem jednej półki w chłodziarce. Mała liczba półek w rzeczywistości pomniejsza nam pojemność lodówki - przecież nie możemy wszystkiego układać w stos.
Szuflady chłodziarki 2 szuflady na warzywa i owoce (połowa szerokości), głębokie i wysokie (selery zmieszczą się bez problemu, mniejsze pory też powinny), obie można wysunąć przy lodówce otwartej na 90°. 1 lub 2 szuflady na owoce i warzywa (pełna szerokość). 1 szuflada na warzywa i owoce (pełna szerokość, pełna głębokość, wewnątrz wąskie pudełko pełniące też funkcję separatora), 1 szuflada na mięso (pełna szerokość, płytsza), obie szuflady można wysunąć bez problemu przy drzwiach otwartych na 90°.
We wszystkich modelach szuflady są bardzo pojemne. Podoba mi się osobna, mniejsza szuflada z przeznaczeniem na mięso (lub inne produkty) w modelu Electrolux. We wszystkich modelach szuflady są bardzo pojemne. Podoba mi się osobna, mniejsza szuflada z przeznaczeniem na mięso (lub inne produkty) w modelu Electrolux. We wszystkich modelach szuflady są bardzo pojemne. Podoba mi się osobna, mniejsza szuflada z przeznaczeniem na mięso (lub inne produkty) w modelu Electrolux. We wszystkich modelach szuflady są bardzo pojemne. Podoba mi się osobna, mniejsza szuflada z przeznaczeniem na mięso (lub inne produkty) w modelu Electrolux.
Półki na drzwiach 3 (pełna szerokość) w tym jedna zamykana 3 (pełna szerokość), wszystkie otwarte 4 (pełna szerokość), w tym jedna zamykana i jedna z separatorem + 1 (połowa szerokości, przesuwana)
Dobrze, że półki na drzwiach są pełnej szerokości. Choć spodobała mi się też dodatkowa, mała półeczka w modelu Whirlpool. Dobrze, że półki na drzwiach są pełnej szerokości. Choć spodobała mi się też dodatkowa, mała półeczka w modelu Whirlpool. Dobrze, że półki na drzwiach są pełnej szerokości. Choć spodobała mi się też dodatkowa, mała półeczka w modelu Whirlpool. Dobrze, że półki na drzwiach są pełnej szerokości. Choć spodobała mi się też dodatkowa, mała półeczka w modelu Whirlpool.
Pojemnik na nabiał nie (ale zamykana półka na drzwiach) tak tak, dodatkowy pojemnik na sery z pokrywką
Stelaż na butelki tak (5 dużych butelek lub 9 małych) - nie gwarantuję, że taki jest układ półki, w sieci znalazłam inne wersje nie tak (5 butelek)
Wygląd stelaża na butelki może być inny. Znalazłam różne wzory niby w tych samych modelach. W moim przypadku taki stojak jest bardzo przydatny. Jak już pisałam, sporo butelek mleka się u nas wypija 🙂 . Wygląd stelaża na butelki może być inny. Znalazłam różne wzory niby w tych samych modelach. W moim przypadku taki stojak jest bardzo przydatny. Jak już pisałam, sporo butelek mleka się u nas wypija 🙂 . Wygląd stelaża na butelki może być inny. Znalazłam różne wzory niby w tych samych modelach. W moim przypadku taki stojak jest bardzo przydatny. Jak już pisałam, sporo butelek mleka się u nas wypija 🙂 . Wygląd stelaża na butelki może być inny. Znalazłam różne wzory niby w tych samych modelach. W moim przypadku taki stojak jest bardzo przydatny. Jak już pisałam, sporo butelek mleka się u nas wypija 🙂 .
Pojemnik na jajka tak (6 szt) tak (6 szt, na ekspozycji w sklepie 2 x 6 szt) tak (6 szt)
Szuflady zamrażarki 2 głębokie + 1 płytsza + 2 szklane półki 2 głębokie + 1 płytsza + tacka na lód 2 głębokie (jedna z separatorem) + 1 płytsza + 2 szklane półki
Kostki lodu bd tacka na lód (osobna półka w zamrażarce + mały pojemnik na 12 szt) osobny pojemnik na lód
Wiem z doświadczenia, że osobna tacka (dodatkowa półka w zamrażarce) jest bardzo wygodna do przygotowania kostek lodu, czy to w pojemniku czy w woreczkach. Plusik dla Beko. Wiem z doświadczenia, że osobna tacka (dodatkowa półka w zamrażarce) jest bardzo wygodna do przygotowania kostek lodu, czy to w pojemniku czy w woreczkach. Plusik dla Beko. Wiem z doświadczenia, że osobna tacka (dodatkowa półka w zamrażarce) jest bardzo wygodna do przygotowania kostek lodu, czy to w pojemniku czy w woreczkach. Plusik dla Beko. Wiem z doświadczenia, że osobna tacka (dodatkowa półka w zamrażarce) jest bardzo wygodna do przygotowania kostek lodu, czy to w pojemniku czy w woreczkach. Plusik dla Beko.

Efektywność i ekologia

Model Electrolux EN3601MOX Beko RCSA 365 K20X Whirlpool BSF 9152 OX
Liczba agregatów 1 1 1
Liczba termostatów 1 1 1
Czynnik chłodniczy R-600a R-600a R-600a
Klasa energetyczna A++ A+ A++
Roczne zużycie energii 239 kWh 296 kWh 252 kWh
Na prąd do Whirlpoola wydamy rocznie jakieś 10 zł więcej* niż do Electroluxa. To o tyle zrozumiałe, że Whirlpool jest po prostu większy. Beko natomiast może nas kosztować aż o 45 zł więcej rocznie niż zbliżony pojemnością i ceną Electrolux. Na prąd do Whirlpoola wydamy rocznie jakieś 10 zł więcej (obliczałam jak w tym poście) niż do Electroluxa. To o tyle zrozumiałe, że Whirlpool jest po prostu większy. Beko natomiast może nas kosztować aż o 45 zł więcej rocznie niż zbliżony pojemnością i ceną Electrolux. Na prąd do Whirlpoola wydamy rocznie jakieś 10 zł więcej (obliczałam jak w tym poście) niż do Electroluxa. To o tyle zrozumiałe, że Whirlpool jest po prostu większy. Beko natomiast może nas kosztować aż o 45 zł więcej rocznie niż zbliżony pojemnością i ceną Electrolux. Na prąd do Whirlpoola wydamy rocznie jakieś 10 zł więcej (obliczałam jak w tym poście) niż do Electroluxa. To o tyle zrozumiałe, że Whirlpool jest po prostu większy. Beko natomiast może nas kosztować aż o 45 zł więcej rocznie niż zbliżony pojemnością i ceną Electrolux.
Klasa zamrażarki **** **** ****
Zdolność zamrażania 4 kg/24h 5 kg/24h 5 kg/24h
Czas utrzymania temperatury w przypadku braku zasilania 20 godzin 21 godz. 24 godziny
Klasa klimatyczna N, SN, T, ST (od 10°C do 43°C) SN-T (od 10°C do 43°C) N, T (od 16°C do 43°C)
Poziom hałasu 40 dB(A) 40 dB(A) 38 dB(A)
Whirlpool w zestawieniu jest najcichszy. Whirlpool w zestawieniu jest najcichszy. Whirlpool w zestawieniu jest najcichszy. Whirlpool w zestawieniu jest najcichszy.

*jak to obliczyć pokazałam w tym poście

Inne

Model Electrolux EN3601MOX Beko RCSA 365 K20X Whirlpool BSF 9152 OX
Moje wrażenia po obejrzeniu na żywo Lodówka jest odpowiednio wysoka, ma atrakcyjny, raczej klasyczny wygląd. Wygodne uchwyty, łatwo się otwiera. Lodówka jest odpowiednio wysoka. Z wyglądu raczej skromna, nie robi wrażenia. Wewnątrz wydaje się pusta. Dla mnie zbyt wysoka. Wewnątrz bardzo atrakcyjna i wizualnie, i użytkowo. Wygląd zewnętrzny to kwestia gustu - dla mnie przeciętny.
Gdzie produkowana? Węgry właściciel marki produkuje lodówki w fabrykach w Turcji, Rosji i RPA prawdopodobnie w UE

 

 

 • Electrolux EN3601MOX – atrakcyjna i dość wygodnie zaplanowana, choć skromnie wyposażona. Zdecydowanie brakuje w chłodziarce jednej półki. Duży plus za wygodne uchwyty i przyzwoite zużycie energii. Model ma niewiele opinii w Internecie, ale w większości są pozytywne.
 • Beko RCSA 365 K20X – skromna lodówka z ubogim wyposażeniem. Mnie zabrakłoby stelaża na butelki. Na plus oceniam komorę szybkiego mrożenia i tackę na lód w zamrażarce. Sporo stracimy na wysokim zużyciu energii. Mnie zniechęcił także brak opinii o tym modelu i niezbyt pochlebne opinie o marce w ogóle.
 • Whirlpool BSF 9152 OX – wyróżnia się najbogatszym wyposażeniem, które na pewno ułatwia jej użytkowanie oraz najbardziej pojemną chłodziarką. Podoba mi się też rozmrażanie zamrażarki w 1 minutę. Główną wadą jest na pewno wysokość najwyższej półki, dla niższych osób może być nieosiągalna. Nie spodobały mi się również uchwyty.

Podsumowanie

Spośród analizowanych modeli odrzuciłabym lodówkę Beko. Wyposażenie chłodziarki skłania mnie ku Whirlpoolowi, ale dostępność półek – ku Electroluxowi. Gdyby moja siostra zdecydowała się na lodówkę z tej półki cenowej, radziłabym jej spędzić trochę czasu w sklepie i wybrać tę, która będzie dla niej wygodniejsza. Pozostałe cechy oba modele mają dość zbliżone.

Przygotowując porównanie, korzystałam z materiałów producentów: stron WWW, instrukcji, specyfikacji technicznych, kart produktów, katalogów, ponadto z materiałów sprzedawców oraz opinii i materiałów użytkowników. Muszę przyznać, że zestawienie szło mi dość opornie, ponieważ specyfikacja według producenta nie zgadzała się z wyposażeniem pokazanym na zdjęciu albo z parametrami przedstawionymi przez sprzedawców i tym, co sama widziałam na żywo 🙂 Czasem miałam wrażenie, że chodzi o kilka różnych lodówek 🙂

Moje wpisy na temat lodówek.

Dziękuję, że wpadłeś. Podobało Ci się?

Mam nadzieję, że mój artykuł okazał się przydatny i pomogłam Ci w dokonaniu jak najlepszego wyboru sprzętu AGD. Jeśli tak, będzie mi miło, gdy postawisz mi wirtualną kawę na stronie buycoffee.to/dociekliwa 🙂 Uwielbiam kawę, co pewnie wiesz z moich artykułów o ekspresach 😉
Z góry dziękuję!
Ola

Postaw mi kawę na buycoffee.to

4 komentarze

 1. Surf

  Lodówki w sam raz dla dużej rodziny. MNie bardziej interesują lodówki dla panny, której do orzenku nie spieszno. Z chęcią przeczytałabym test małych lodówek.

  Odpowiedz
 2. Nella

  Może zrobisz nowy przegląd lodówek? Prezentowane modele są już wyprzedane lub hmm… przestarzałe. Moja lodówka powoli umiera i rozglądam się w temacie 😉

  Odpowiedz
  • Dociekliwa

   Oj powinnam, i to nie tylko lodówki 🙂 Zbyt dużo czasu ostatnio poświęcam kwestiom zdrowotnym, a jak jest lepiej, to przeraża mnie ogrom zaległości na blogu i trudno za coś się zabrać 🙂 Twój komentarz jest kolejnym głosem, który mnie mobilizuje. Może faktycznie zacznę od lodówek 🙂 Jak na złość nasza wciąż działa, a marzy mi się nowa 🙂

   Odpowiedz
   • Nella

    Mam nadzieję, że skoro zdrowotnie już się unormowało (&&), to wrócisz do tematu lodówek 😎

    Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. Porównanie dużych i funkcjonalnych lodówek | dociekliwa.pl - […] mnie, żeby w odróżnieniu od wpisu Porównanie dużych i niedrogich lodówek w powyższym tytule adekwatnie użyć słowa drogich ?…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj o mnie…