Porównanie cichych i efektywnych odkurzaczy (Bosch, Electrolux)


Zgodnie z obietnicą, przedstawiam Wam porównanie 3 bardzo cichych odkurzaczy. Są to dokładnie te modele, które sama rozważałam. Wśród nich aż 2 Electroluxy. Dlaczego? Marka ta ma bardzo bogatą ofertę i najwięcej jej modeli spełniało moje kryteria. Tabele prezentują wszystkie istotne cechy odkurzaczy oraz moje komentarze. Poniżej znajdziecie podsumowanie. Zapraszam do komentowania, jeśli macie własne spostrzeżenia. A może sami korzystacie z któregoś z opisywanych odkurzaczy i chcecie się podzielić swoimi opiniami?

Porównywane modele:

ModelBosch ProSilence BGB45331Electrolux SilentPerformer ZSPCLASSICElectrolux Ultra Silencer ZUS3945WR+
Cenaok. 540 zł (sprawdź aktualną cenę)ok. 600 zł (sprawdź aktualną cenę)ok. 650 zł (sprawdź aktualną cenę)
Gdzie produkowany?NiemcyWęgryWęgry

Parametry techniczne

ModelBosch ProSilence BGB45331Electrolux SilentPerformer ZSPCLASSICElectrolux Ultra Silencer ZUS3945WR+
Moc wejściowa650 W650 W650 W
Moc maksymalnabd700 W700 W
Klasa energetycznaAAA
Roczne zużycie energii28 kWh26,4 kWh26 kWh
Poziom hałasu70 dB(A)72 dB(A)61 dB(A)
Klasa skuteczności odkurzania dywanówCBC
Klasa skuteczności odkurzania podłóg twardychAAA
Klasa reemisji kurzuAAA
Główny filtrZmywalny filtr HEPA H13Zmywalny filtr Hygiene 12*Zmywalny filtr Hygiene 12*
Zasięg pracy**10 m12 m12 m
Wymiary47,0 x 30,0 x 26,0 cm44,1 x 29,3 x 23,8 cm40,2 x 30,8 x 26,6 cm
Waga4,9 kg (bez wyposażenia)6,05 kg (prawdopodobnie z wyposażeniem)***8,12 kg (prawdopodobnie z wyposażeniem)***
Kolorczarny (+ srebrne elementy)granatowy (+ czarne i pomarańczowe elementy)czerwony (+ srebrne i pomarańczowe elementy)
Rurateleskopowa, metalowateleskopowa, ze stali nierdzewnejteleskopowa, aluminiowa
Kółka3 małe, obrotowe3 małe2 duże, 1 małe
WorekTYP G ALL z zamknięciem, które umożliwia wyjęcie zapełnionego worka bez ryzyka kontaktu z kurzems-bag klasyczny o dużej wydajnościs-bag klasyczny o dużej wydajności
Cena workówok 40 zł za 4 worki syntetyczne + filtr wlotowy (oryginalne)ok 35 zł za 4 worki syntetyczne lub ok 30 zł za 5 worków papierowych (oryginalne); dostępne różne typy worków; duży wybór zamiennikówok 35 zł za 4 worki syntetyczne lub ok 30 zł za 5 worków papierowych (oryginalne); dostępne różne typy worków; duży wybór zamienników
Pojemność worka5 litrów3,5 litra3,5 litra

* Filtr Hygiene 12 to prawdopodobnie odpowiednik filtra HEPA H12 – nieco mniej skuteczny niż H13.

** Zasięg pracy to odległość od szczotki do wtyczki.

*** Zgaduję, że ciężar Electroluxów jest podawany z wyposażeniem, ponieważ różne modele serii Silent Performer różniące się wyłącznie liczbą ssawek mają, według parametrów, różną wagę. Wynika z tego, że ssawki są wliczone w podawany ciężar.

Ssawki w zestawie

Bosch ProSilence BGB45331Electrolux SilentPerformer ZSPCLASSICElectrolux Ultra Silencer ZUS3945WR+
ssawkoszczotka z przełącznikiem parkiet/dywanssawkoszczotka z przełącznikiem parkiet/dywanssawkoszczotka z przełącznikiem parkiet/dywan
ssawka 2w1 szczelinowa i do tapicerkissawkoszczotka 3w1 do trudno dostępnych miejsc, tapicerki i delikatnych powierzchnissawkoszczotka 3w1 do trudno dostępnych miejsc, tapicerki i delikatnych powierzchni
szczotka do podłóg twardychszczotka do parkietów

Funkcje dodatkowe

ModelBosch ProSilence BGB45331Electrolux SilentPerformer ZSPCLASSICElectrolux Ultra Silencer ZUS3945WR+
Regulacja mocy ssaniaelektroniczna, suwakpokrętłosuwak
Automatyczne zwijanie kablatak (poprzez ruch kablem)*tak (przycisk)tak (przycisk)
Autorewersnienienie
Wskaźnik zapełnienia workataktaktak
Parkowaniepionowe (od spodu) i poziome (z tyłu)pionowe (od spodu) i poziome (z tyłu)pionowe (od spodu) i poziome (z boku)
Długotrwała skuteczność odkurzania przy zapełniającym się workutakbdbd
Miękkie zderzakibdtaktak
Ruchoma rączkanienietak

* Zwijanie kabla w odkurzaczu Bosch wydało mi się niewygodne (sprawdzałam na żywo podobny model).
 

 

Podsumowanie

Bosch ProSilence BGB45331

Niemiecka produkcja na pewno dobrze robi wizerunkowi odkurzacza Bosch ProSilence BGB45331 🙂 Jednak po obejrzeniu na żywo (podobnego modelu) można mieć wątpliwości co do solidności wykonania. Nie spodobał mi się też sposób zwijania kabla. Odkurzacz jest dość lekki, posiada najlepszy filtr wylotowy i większą pojemność worka. Minusem jest natomiast mniejszy wybór oryginalnych worków i zamienników. Zabrakło mi także małej szczotki do delikatnych powierzchni.

Electrolux SilentPerformer ZSPCLASSIC

Spośród tu porównywanych modeli Electrolux SilentPerformer ZSPCLASSIC wyróżnia się największą skutecznością, jeśli chodzi o odkurzanie dywanów. Dzięki standardowym workom mamy dużą możliwość ich wyboru. W zestawie może brakować szczotki do parkietów. Mnie osobiście nie spodobały się małe kółka, choć podobno zapewniają zwrotność odkurzacza.

Electrolux Ultra Silencer ZUS3945WR+

Electrolux Ultra Silencer ZUS3945WR+ to zdecydowanie najcichszy wśród porównywanych modeli (i jeden z najcichszych na rynku). Jego wadą jest natomiast spory ciężar – sytuację może nieco ratować dodatkowa rączka do przenoszenia. Dla mnie plusem są duże tylne koła, bo zależy mi na ich wytrzymałości, a nie nadzwyczajnej mobilności. Podobnie jak w modelu obok standardowe worki oznaczają ich większy wybór i dostępność.

Na koniec

Zwróćcie uwagę, że porównywane przeze mnie odkurzacze są bardzo podobne. Wybierając modele do tego zestawienia, narzuciłam dość wygórowane kryteria, w szczególności jeśli chodzi o głośność, energooszczędność i skuteczność. Pod tym kątem wszystkie 3 modele oceniam wysoko. Modele te są także podobne pod względem filtracji i poziomu reemisji kurzu. Wszystkie też oferują podobny, wystarczający na spore mieszkanie zasięg pracy (Bosch nieco mniejszy). Również poziom cenowy jest wyrównany i moim zdaniem wysoki. Może się okazać, że istotne różnice będą widoczne dopiero na poziomie ergonomii użytkowania – tą niestety trudno ocenić bez możliwości wypróbowania odkurzaczy. Nawet wizyta w sklepie jest niewystarczająca. Na ekspozycji prezentowane są wyłącznie główne moduły odkurzacza, bez tak ważnych dla użytkownika części jak rury, węże i ssawki.

To tyle na dziś 🙂 Przy okazji przypominam, że w poprzednim poście znajdziecie porady, na co zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz. A jeśli jesteście ciekawi, jaki ostatecznie odkurzacz ja sama wybrałam, zapraszam na kolejny wpis – test wkrótce na blogu! (zobacz tutaj)

Przygotowując porównanie, korzystałam z materiałów producentów: stron WWW, instrukcji, specyfikacji technicznych, kart produktów, katalogów, a także z infolinii producentów, materiałów sprzedawców oraz własnych obserwacji.

Zapraszam na inne moje wpisy dotyczące odkurzaczy!

Tagi: , , , , , , , , ,
Subskrybuj mój kanał na YouTubeDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *