Porównanie dużych i niedrogich lodówek (Electrolux, Beko, Whirlpool)


Może pamiętacie, że jakiś czas temu radziłam Wam (i zainteresowanej tematem siostrze 🙂 ), na co zwrócić uwagę, wybierając lodówkę (Poradnik cz. 1). Pisałam wtedy, że moja siostra namiętnie mrozi produkty spożywcze i szuka lodówki z pojemną zamrażarką. Oczywiście nie chce wydać na chłodziarkę zbyt dużo, jednocześnie zachwyciła się funkcjami, które opisałam w Poradniku cz. 2. Czego się nie robi dla rodziny! Voilà! Dziś będzie zatem o lodówkach tanich, a za jakiś czas o lodówkach bogato wyposażonych 😉

Jak wiecie, nie przekonały mnie lodówki side by side. Dlatego wybrałam modele z dolnym zamrażalnikiem. Do dzisiejszego zestawienia zaprosiłam:

  • Electrolux EN3601MOX
  • Beko RCSA 365 K20X
  • Whirlpool BSF 9152 OX

Parametry techniczne

ModelElectrolux EN3601MOXBeko RCSA 365 K20XWhirlpool BSF 9152 OX
Cena (10.04.2016r.)od 1360 zł (sprawdź cenę)od 1400 zł (sprawdź cenę)od 1600 zł (sprawdź cenę)
Pojemność użytkowa chłodziarki220 litrów230 litrów258 litrów
Pojemność użytkowa zamrażarki109 litrów113 litrów111 litrów
Wymiary (wys.x szer.x gł.)184,5 x 59,5 x 64,7 cm185 x 60 x 65 cm201,1 x 59,5 x 66,3 cm
Jedyną istotną różnicą (o ile nie kupujemy chłodziarki "na styk") jest wysokość modelu Whirlpool. Niestety wygląda na to, że dla osoby mojego wzrostu (165 cm) byłaby zbyt wysoka. Trudno w pełni ocenić - w sklepie stoją na podwyższeniu, ale prawdopodobnie nie byłabym w stanie korzystać z głębi najwyższej półki. Przez co większa pojemność chłodziarki robi się dla mnie fikcyjna. Chyba, że przechowujemy w lodówce produkty na zapas, przez dłuższy czas nie używane.Jedyną istotną różnicą (o ile nie kupujemy chłodziarki "na styk") jest wysokość modelu Whirlpool. Niestety wygląda na to, że dla osoby mojego wzrostu (165 cm) byłaby zbyt wysoka. Trudno w pełni ocenić - w sklepie stoją na podwyższeniu, ale prawdopodobnie nie byłabym w stanie korzystać z głębi najwyższej półki. Przez co większa pojemność chłodziarki robi się dla mnie fikcyjna. Chyba, że przechowujemy w lodówce produkty na zapas, przez dłuższy czas nie używane.Jedyną istotną różnicą (o ile nie kupujemy chłodziarki "na styk") jest wysokość modelu Whirlpool. Niestety wygląda na to, że dla osoby mojego wzrostu (165 cm) byłaby zbyt wysoka. Trudno w pełni ocenić - w sklepie stoją na podwyższeniu, ale prawdopodobnie nie byłabym w stanie korzystać z głębi najwyższej półki. Przez co większa pojemność chłodziarki robi się dla mnie fikcyjna. Chyba, że przechowujemy w lodówce produkty na zapas, przez dłuższy czas nie używane.Jedyną istotną różnicą (o ile nie kupujemy chłodziarki "na styk") jest wysokość modelu Whirlpool. Niestety wygląda na to, że dla osoby mojego wzrostu (165 cm) byłaby zbyt wysoka. Trudno w pełni ocenić - w sklepie stoją na podwyższeniu, ale prawdopodobnie nie byłabym w stanie korzystać z głębi najwyższej półki. Przez co większa pojemność chłodziarki robi się dla mnie fikcyjna. Chyba, że przechowujemy w lodówce produkty na zapas, przez dłuższy czas nie używane.
Waga nettobd72 kg75 kg
Całkowita długość kabla [m]2,4 mbd2 m
Kolorinox + szaryinoxinox
Uchwytypionowepoziome wgłębieniapoziome wnęki
Korzystałam z lodówek z uchwytami pionowymi i poziomymi w postaci wnęki. Zdecydowanie preferuję te pierwsze. Moim zdaniem wygodniej się otwiera. Dodatkowo wnęka jest zawsze trudniejsza w utrzymaniu czystości.Korzystałam z lodówek z uchwytami pionowymi i poziomymi w postaci wnęki. Zdecydowanie preferuję te pierwsze. Moim zdaniem wygodniej się otwiera. Dodatkowo wnęka jest zawsze trudniejsza w utrzymaniu czystości.Korzystałam z lodówek z uchwytami pionowymi i poziomymi w postaci wnęki. Zdecydowanie preferuję te pierwsze. Moim zdaniem wygodniej się otwiera. Dodatkowo wnęka jest zawsze trudniejsza w utrzymaniu czystości.Korzystałam z lodówek z uchwytami pionowymi i poziomymi w postaci wnęki. Zdecydowanie preferuję te pierwsze. Moim zdaniem wygodniej się otwiera. Dodatkowo wnęka jest zawsze trudniejsza w utrzymaniu czystości.

Funkcje

ModelElectrolux EN3601MOXBeko RCSA 365 K20XWhirlpool BSF 9152 OX
Bezszronowa (No Frost)nienienie
Sposób rozmrażania chłodziarkiautomatycznyautomatycznyautomatyczny
Sposób rozmrażania zamrażalnikaręczny (wolniejszy przyrost i minimalna warstwa lodu)ręcznyręczny (rozmrażanie w 1 minutę - po wyjęciu katalizator umieszcza się na minutę pod bieżącą wodą)
No brak mi tego no frost 🙂 Z dwóch opcji zaoszczędzenia mi czasu bardziej podoba mi się rozmrażanie w 1 minutę. Może dlatego, że to bardziej konkretna obietnica niż "minimalna warstwa lodu". Dobrze jednak, że zarówno Electrolux jak i Whirlpool starają się nam nieco ułatwić zadanie 🙂No brak mi tego no frost 🙂 Z dwóch opcji zaoszczędzenia mi czasu bardziej podoba mi się rozmrażanie w 1 minutę. Może dlatego, że to bardziej konkretna obietnica niż "minimalna warstwa lodu". Dobrze jednak, że zarówno Electrolux jak i Whirlpool starają się nam nieco ułatwić zadanie 🙂No brak mi tego no frost 🙂 Z dwóch opcji zaoszczędzenia mi czasu bardziej podoba mi się rozmrażanie w 1 minutę. Może dlatego, że to bardziej konkretna obietnica niż "minimalna warstwa lodu". Dobrze jednak, że zarówno Electrolux jak i Whirlpool starają się nam nieco ułatwić zadanie 🙂No brak mi tego no frost 🙂 Z dwóch opcji zaoszczędzenia mi czasu bardziej podoba mi się rozmrażanie w 1 minutę. Może dlatego, że to bardziej konkretna obietnica niż "minimalna warstwa lodu". Dobrze jednak, że zarówno Electrolux jak i Whirlpool starają się nam nieco ułatwić zadanie 🙂
Sterowaniemechaniczne, 6-stopniowe pokrętłomechaniczne, 5-stopniowe pokrętłoelektroniczne, przycisk, 3 poziomy temperatury
Do ustawiania samej temperatury nie ma dla mnie znaczenia czy jest pokrętło czy przycisk 🙂 Choć wolałabym mieć chyba szerszy zakres 6 poziomów.Do ustawiania samej temperatury nie ma dla mnie znaczenia czy jest pokrętło czy przycisk 🙂 Choć wolałabym mieć chyba szerszy zakres 6 poziomów.Do ustawiania samej temperatury nie ma dla mnie znaczenia czy jest pokrętło czy przycisk 🙂 Choć wolałabym mieć chyba szerszy zakres 6 poziomów.Do ustawiania samej temperatury nie ma dla mnie znaczenia czy jest pokrętło czy przycisk 🙂 Choć wolałabym mieć chyba szerszy zakres 6 poziomów.
Szybkie chłodzenienienietak
Nie jest to dla mnie kluczowa funkcja, ale na pewno plusik dla modelu Whirlpool.Nie jest to dla mnie kluczowa funkcja, ale na pewno plusik dla modelu Whirlpool.Nie jest to dla mnie kluczowa funkcja, ale na pewno plusik dla modelu Whirlpool.Nie jest to dla mnie kluczowa funkcja, ale na pewno plusik dla modelu Whirlpool.
Szybkie zamrażanienietaknie
Ta cecha pozytywnie wyróżnia model Beko.Ta cecha pozytywnie wyróżnia model Beko.Ta cecha pozytywnie wyróżnia model Beko.Ta cecha pozytywnie wyróżnia model Beko.
OświetlenieLEDLEDLED
Zmiana kierunku otwierania drzwitaktaktak
InnePowłoka przeciw odciskom palców. Regulowane nóżki.Uszczelka antybakteryjna. Regulowane nóżki z przodu.Powłoka przeciw odciskom palców. Elektroniczne czujniki monitorujące temperaturę w lodówce i dostosowujące regulator do aktualnych warunków. Regulowane nóżki (tylko z przodu).
Bez szału 😉 Mam nadzieję, że powłoka przeciw odciskom palców działa również na odciski banana i czekolady 😉Bez szału 😉 Mam nadzieję, że powłoka przeciw odciskom palców działa również na odciski banana i czekolady 😉Bez szału 😉 Mam nadzieję, że powłoka przeciw odciskom palców działa również na odciski banana i czekolady 😉Bez szału 😉 Mam nadzieję, że powłoka przeciw odciskom palców działa również na odciski banana i czekolady 😉

Wyposażenie

ModelElectrolux EN3601MOXBeko RCSA 365 K20XWhirlpool BSF 9152 OX
Półki w chłodziarce2 + 1 nad szufladami, szklane4 szklane5 ze szkła hartowanego (w tym 3 o zmiennej wysokości), jedna z półek rozdziela 2 szuflady w chłodziarce (więc nie można nic na niej postawić)
Electrolux zdecydowanie traci brakiem jednej półki w chłodziarce. Mała liczba półek w rzeczywistości pomniejsza nam pojemność lodówki - przecież nie możemy wszystkiego układać w stos.Electrolux zdecydowanie traci brakiem jednej półki w chłodziarce. Mała liczba półek w rzeczywistości pomniejsza nam pojemność lodówki - przecież nie możemy wszystkiego układać w stos.
Szuflady chłodziarki2 szuflady na warzywa i owoce (połowa szerokości), głębokie i wysokie (selery zmieszczą się bez problemu, mniejsze pory też powinny), obie można wysunąć przy lodówce otwartej na 90°.1 lub 2 szuflady na owoce i warzywa (pełna szerokość).1 szuflada na warzywa i owoce (pełna szerokość, pełna głębokość, wewnątrz wąskie pudełko pełniące też funkcję separatora), 1 szuflada na mięso (pełna szerokość, płytsza), obie szuflady można wysunąć bez problemu przy drzwiach otwartych na 90°.
We wszystkich modelach szuflady są bardzo pojemne. Podoba mi się osobna, mniejsza szuflada z przeznaczeniem na mięso (lub inne produkty) w modelu Electrolux.We wszystkich modelach szuflady są bardzo pojemne. Podoba mi się osobna, mniejsza szuflada z przeznaczeniem na mięso (lub inne produkty) w modelu Electrolux.We wszystkich modelach szuflady są bardzo pojemne. Podoba mi się osobna, mniejsza szuflada z przeznaczeniem na mięso (lub inne produkty) w modelu Electrolux.We wszystkich modelach szuflady są bardzo pojemne. Podoba mi się osobna, mniejsza szuflada z przeznaczeniem na mięso (lub inne produkty) w modelu Electrolux.
Półki na drzwiach3 (pełna szerokość) w tym jedna zamykana3 (pełna szerokość), wszystkie otwarte4 (pełna szerokość), w tym jedna zamykana i jedna z separatorem + 1 (połowa szerokości, przesuwana)
Dobrze, że półki na drzwiach są pełnej szerokości. Choć spodobała mi się też dodatkowa, mała półeczka w modelu Whirlpool.Dobrze, że półki na drzwiach są pełnej szerokości. Choć spodobała mi się też dodatkowa, mała półeczka w modelu Whirlpool.Dobrze, że półki na drzwiach są pełnej szerokości. Choć spodobała mi się też dodatkowa, mała półeczka w modelu Whirlpool.Dobrze, że półki na drzwiach są pełnej szerokości. Choć spodobała mi się też dodatkowa, mała półeczka w modelu Whirlpool.
Pojemnik na nabiałnie (ale zamykana półka na drzwiach)taktak, dodatkowy pojemnik na sery z pokrywką
Stelaż na butelkitak (5 dużych butelek lub 9 małych) - nie gwarantuję, że taki jest układ półki, w sieci znalazłam inne wersjenietak (5 butelek)
Wygląd stelaża na butelki może być inny. Znalazłam różne wzory niby w tych samych modelach. W moim przypadku taki stojak jest bardzo przydatny. Jak już pisałam, sporo butelek mleka się u nas wypija 🙂 .Wygląd stelaża na butelki może być inny. Znalazłam różne wzory niby w tych samych modelach. W moim przypadku taki stojak jest bardzo przydatny. Jak już pisałam, sporo butelek mleka się u nas wypija 🙂 .Wygląd stelaża na butelki może być inny. Znalazłam różne wzory niby w tych samych modelach. W moim przypadku taki stojak jest bardzo przydatny. Jak już pisałam, sporo butelek mleka się u nas wypija 🙂 .Wygląd stelaża na butelki może być inny. Znalazłam różne wzory niby w tych samych modelach. W moim przypadku taki stojak jest bardzo przydatny. Jak już pisałam, sporo butelek mleka się u nas wypija 🙂 .
Pojemnik na jajkatak (6 szt)tak (6 szt, na ekspozycji w sklepie 2 x 6 szt)tak (6 szt)
Szuflady zamrażarki2 głębokie + 1 płytsza + 2 szklane półki2 głębokie + 1 płytsza + tacka na lód2 głębokie (jedna z separatorem) + 1 płytsza + 2 szklane półki
Kostki lodubdtacka na lód (osobna półka w zamrażarce + mały pojemnik na 12 szt)osobny pojemnik na lód
Wiem z doświadczenia, że osobna tacka (dodatkowa półka w zamrażarce) jest bardzo wygodna do przygotowania kostek lodu, czy to w pojemniku czy w woreczkach. Plusik dla Beko.Wiem z doświadczenia, że osobna tacka (dodatkowa półka w zamrażarce) jest bardzo wygodna do przygotowania kostek lodu, czy to w pojemniku czy w woreczkach. Plusik dla Beko.Wiem z doświadczenia, że osobna tacka (dodatkowa półka w zamrażarce) jest bardzo wygodna do przygotowania kostek lodu, czy to w pojemniku czy w woreczkach. Plusik dla Beko.Wiem z doświadczenia, że osobna tacka (dodatkowa półka w zamrażarce) jest bardzo wygodna do przygotowania kostek lodu, czy to w pojemniku czy w woreczkach. Plusik dla Beko.

Efektywność i ekologia

ModelElectrolux EN3601MOXBeko RCSA 365 K20XWhirlpool BSF 9152 OX
Liczba agregatów111
Liczba termostatów111
Czynnik chłodniczyR-600aR-600aR-600a
Klasa energetycznaA++A+A++
Roczne zużycie energii239 kWh296 kWh252 kWh
Na prąd do Whirlpoola wydamy rocznie jakieś 10 zł więcej* niż do Electroluxa. To o tyle zrozumiałe, że Whirlpool jest po prostu większy. Beko natomiast może nas kosztować aż o 45 zł więcej rocznie niż zbliżony pojemnością i ceną Electrolux.Na prąd do Whirlpoola wydamy rocznie jakieś 10 zł więcej (obliczałam jak w tym poście) niż do Electroluxa. To o tyle zrozumiałe, że Whirlpool jest po prostu większy. Beko natomiast może nas kosztować aż o 45 zł więcej rocznie niż zbliżony pojemnością i ceną Electrolux.Na prąd do Whirlpoola wydamy rocznie jakieś 10 zł więcej (obliczałam jak w tym poście) niż do Electroluxa. To o tyle zrozumiałe, że Whirlpool jest po prostu większy. Beko natomiast może nas kosztować aż o 45 zł więcej rocznie niż zbliżony pojemnością i ceną Electrolux.Na prąd do Whirlpoola wydamy rocznie jakieś 10 zł więcej (obliczałam jak w tym poście) niż do Electroluxa. To o tyle zrozumiałe, że Whirlpool jest po prostu większy. Beko natomiast może nas kosztować aż o 45 zł więcej rocznie niż zbliżony pojemnością i ceną Electrolux.
Klasa zamrażarki************
Zdolność zamrażania4 kg/24h5 kg/24h5 kg/24h
Czas utrzymania temperatury w przypadku braku zasilania20 godzin21 godz.24 godziny
Klasa klimatycznaN, SN, T, ST (od 10°C do 43°C)SN-T (od 10°C do 43°C) N, T (od 16°C do 43°C)
Poziom hałasu40 dB(A)40 dB(A)38 dB(A)
Whirlpool w zestawieniu jest najcichszy.Whirlpool w zestawieniu jest najcichszy.Whirlpool w zestawieniu jest najcichszy.Whirlpool w zestawieniu jest najcichszy.

*jak to obliczyć pokazałam w tym poście

Inne

ModelElectrolux EN3601MOXBeko RCSA 365 K20XWhirlpool BSF 9152 OX
Moje wrażenia po obejrzeniu na żywoLodówka jest odpowiednio wysoka, ma atrakcyjny, raczej klasyczny wygląd. Wygodne uchwyty, łatwo się otwiera.Lodówka jest odpowiednio wysoka. Z wyglądu raczej skromna, nie robi wrażenia. Wewnątrz wydaje się pusta.Dla mnie zbyt wysoka. Wewnątrz bardzo atrakcyjna i wizualnie, i użytkowo. Wygląd zewnętrzny to kwestia gustu - dla mnie przeciętny.
Gdzie produkowana?Węgrywłaściciel marki produkuje lodówki w fabrykach w Turcji, Rosji i RPAprawdopodobnie w UE

 

 

  • Electrolux EN3601MOX – atrakcyjna i dość wygodnie zaplanowana, choć skromnie wyposażona. Zdecydowanie brakuje w chłodziarce jednej półki. Duży plus za wygodne uchwyty i przyzwoite zużycie energii. Model ma niewiele opinii w Internecie, ale w większości są pozytywne.
  • Beko RCSA 365 K20X – skromna lodówka z ubogim wyposażeniem. Mnie zabrakłoby stelaża na butelki. Na plus oceniam komorę szybkiego mrożenia i tackę na lód w zamrażarce. Sporo stracimy na wysokim zużyciu energii. Mnie zniechęcił także brak opinii o tym modelu i niezbyt pochlebne opinie o marce w ogóle.
  • Whirlpool BSF 9152 OX – wyróżnia się najbogatszym wyposażeniem, które na pewno ułatwia jej użytkowanie oraz najbardziej pojemną chłodziarką. Podoba mi się też rozmrażanie zamrażarki w 1 minutę. Główną wadą jest na pewno wysokość najwyższej półki, dla niższych osób może być nieosiągalna. Nie spodobały mi się również uchwyty.

Podsumowanie

Spośród analizowanych modeli odrzuciłabym lodówkę Beko. Wyposażenie chłodziarki skłania mnie ku Whirlpoolowi, ale dostępność półek – ku Electroluxowi. Gdyby moja siostra zdecydowała się na lodówkę z tej półki cenowej, radziłabym jej spędzić trochę czasu w sklepie i wybrać tę, która będzie dla niej wygodniejsza. Pozostałe cechy oba modele mają dość zbliżone.

Przygotowując porównanie, korzystałam z materiałów producentów: stron WWW, instrukcji, specyfikacji technicznych, kart produktów, katalogów, ponadto z materiałów sprzedawców oraz opinii i materiałów użytkowników. Muszę przyznać, że zestawienie szło mi dość opornie, ponieważ specyfikacja według producenta nie zgadzała się z wyposażeniem pokazanym na zdjęciu albo z parametrami przedstawionymi przez sprzedawców i tym, co sama widziałam na żywo 🙂 Czasem miałam wrażenie, że chodzi o kilka różnych lodówek 🙂

Moje wpisy na temat lodówek.

Tagi: , , , , , , ,
Subskrybuj mój kanał na YouTube1 komentarz

  1. Lodówki w sam raz dla dużej rodziny. MNie bardziej interesują lodówki dla panny, której do orzenku nie spieszno. Z chęcią przeczytałabym test małych lodówek.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *